Zahradní grilování

Spolu s teplými večery jako by se s grilováním roztrhl pověstný pytel. Koneckonců není to příjemné, sejít se s rodinou nebo s přáteli, posedět u dobrého pití a dopřát si voňavou flákotu?

Zatím nikdo nezkoumal (nebo možná zkoumal, leč nezveřejnil), kolik lidí se v naších krajích grilovací zálibě věnuje. Ale například v Americe již taková studie proběhla a její výsledek je více než výmluvný. Podle Americké dietetické společnosti se 80 % obyvatel USA této vášni pravidelně oddává.

Co je grilování?

Grilování je opékání potravin na roštu nebo na rožni. Oblíbené je nejen kvůli tomu kousku masa, jde většinou o celkovou atmosféru. Bohužel i grilování má své plusy a minusy.

Jako plus můžeme beze sporu uvést, že grilované pochutiny jsou většinou připravovány bez tuku. Obsah tuku v samotné potravině je při grilování velmi důležitý. Čím je vyšší, tím více se produkují PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky), které se řadí mezi karcinogeny. Jednoduše řečeno – z masa odkapává tuk na rozžhavené uhlí, vzniklé spaliny se teplým vzduchem přenesou zpět na potravinu a tím ji kontaminují. Pokud používáte ke grilování dřevo, dávejte si pozor i na něj. I při jeho hoření se mohou vytvářet karcinogenní látky. Nedoporučujeme smolnaté nebo borové dřevo.

Zásady bezpečného a zdravého grilování

1. Kvalitní gril.

2. Kvalitní dřevěné uhlí nebo dřevo.

3. Libové maso (tučné okraje a kůži odřízněte).

4. Plameny by se neměly dotýkat masa a tuk z něj by neměl odkapávat na rozžhavené uhlí. Doporučujeme například lávový nebo kamenný gril.

5. Na klasických zahradních grilech doporučujeme připravovat maso na alobalovém podkladu. Na trhu jsou i jednorázové alobalové misky – díky nim zabráníte odkapávání tuku a šťávy do ohně.

6. Gril a grilovací pomůcky je potřeba po každém grilování řádně umýt.

7. Před grilováním můžete maso tepelně opracovat například v mikrovlnce a na grilu jej jen dodělat a dodat mu charakteristickou chuť a vůni.

8. Před grilováním se také doporučuje naložit maso do marinády. Údajně dokáže několikanásobně snížit tvorbu zdraví škodlivých látek.

9. Pozor na tzv. „onemocnění z potravin“. Po práci se syrovým masem si řádně umyjte ruce, používejte jiné nádobí, příbory a prkýnka pro maso a zeleninu. Sníží se tím riziko bakteriální kontaminace.

10. Grilované maso musí být řádně tepelně zpracováno! Kontrolu můžete provést řezem. Nikdy nesmí být před konzumací narůžovělé. Doporučujeme používat vpichovací teploměr. Maso by mělo po dobu deseti minut dosahovat teploty min. 72 °C.

Grilovací pomocníci

1. gril, grilovací nádoba

2. grilovací nářadí – lopatka, vidlička, kleště, jehlice, obracečky, štětce, …

3. ostré nože a ideálně steakové příbory

4. teflonová rukavice nebo chňapka

5. vpichovací teploměr

6. kartáč na čištění grilu

7. zapalovače, krbové zápalky, pomůcky na zapálení dřevěného uhlí

8. lopatka a kleště na uhlí

U povídání o grilech se můžeme sejít zase někdy jindy. Zatím si udělejte hezký večer na zahradě a nechte si chutnat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*