Přirozenou ochranou a výtvarným prvkem zahrady je živý plot. Listnatý plot poskytne barevné podzimní zážitky.
Většina živých plotů má svou konkrétní funkci. Nepěstují se totiž výhradně pro okrasu, ale jsou významnou protihlukovou bariérou, větrolamem, poskytují stín či ochranu…
Většinou si pod pojmem živý plot zřejmě vybavíme vzrostlé túje nebo huňaté tisy. Své místo v zahradách však mají také živé ploty z listnáčů. Záleží na tom, co od živého plotu očekáváme a jaké jsou klimatické podmínky v naší oblasti – podle toho vybíráme vhodnou dřevinu. Pro často stříhané a tvarované živé ploty zvolíme rostliny, které takovou péči snesou, pro volně rostoucí ploty zasadíme dřeviny, které je třeba seříznout jen jednou za rok.
Rozhodnete-li se pro listnatý plot a váš pozemek navštěvují tuhé zimy, jsou vhodnější stálezelené dřeviny, které se svým listovím ubrání nečasu (zimostáz, sklaník, brslen, cesmína, zimolez, levandule, mahonie, bobkovišeň, bambus, pěnišník, kalina, …). Naopak bydlíte-li v mírnějších podmínkách, bez obav lze udržovat i listnáče opadavé (čimišníky, některé druhy dřišťálů, kdoulovce, dříny, líska, buk, javor, habr, hloh, zlatice, …).
Péče o živý listnatý i jehličnatý plot neznamená jen pravidelný zástřih (volně rostoucí živé ploty dokonce nestříháme častěji než jednou ročně), ale hlavně pravidelné jarní mulčování a přihnojování.
Přidejte odpověď