Zvíře v bytě

Leckteré dítě, sotva se naučí trochu žvatlat, pronese záhy větu, která by mohla znít nějak takhle: „Pvoč nemůžu mít žvížátko?!“. Už jste ji taky slyšeli?

Mnozí rodiče mají v rukávu pohotovou odpověď plnou argumentů a jejich věty začínají: „Proto…“ Jiní po večerech uvažují, zda a jakým způsobem by se dalo mrňavému potomkovi vyhovět. Dnes si povíme něco málo obecných informací týkajících se „bydlení“ některých druhů zvířat, s nimiž se v bytech setkáváme nejčastěji.

Před návštěvou zverimexu

Než se vypravíme s trpaslíkem do obchodu se zvířátky, dohodneme se již doma, jakého mazlíčka si vlastně pořídíme. Dítě si totiž většinou představuje, že zvíře se stane jeho další hračkou pro potěšení a neuvědomuje si, nebo ještě vzhledem ke svému věku ani není schopno uvědomit si, že bude potřeba věnovat mu péči, ani nedokáže odhadnout, zda se jím vybrané zvíře do bytu vůbec hodí. Berme v potaz dispozice bytu, naše finanční a časové možnosti a především pomysleme předem na skutečnost, zda někdo v našem blízkém okolí netrpí alergií například na srst nebo na peří. Druhým krokem před tím, než si přineseme mazlíčka domů, by mělo být prozkoumání naší soukromé pokojové květeny. Mnoho pokojových rostlin je totiž prudce jedovatých a vzhledem k zvídavosti mláďat všeho druhu je lepší se na to předem připravit. Pokud hodláte přijmout do rodinného kruhu například psa, postačí přesunout květiny na jemu nedostupné místo. Ovšem před takovou kočkou nedostupnost jakéhokoli místa neobstojí.

Některé nebezpečné a jedovaté rostliny

Nebudeme zde vypočítávat veškeré nebezpečné a jedovaté rostliny, ale pro ukázku zmíníme ty, s nimiž se v domácnostech setkáváme nejčastěji. Jde o břečťan, azalku, pryšce, difenbachii, voskovku, oleandr, asparágus, bramboříky, lilkovité rostliny, vánoční hvězdu a mnohé a mnohé další.

Rybičky

Nejčastějším kompromisem při pořízení zvířátka bývají právě rybičky. Krom toho, že nevyžadují žádnou zvláštní přehnanou péči, mají tu výhodu, že se akvárium může stát nepřehlédnutelným dekorativním prvkem v domácnosti a jakousi napodobeninou volné přírody. Akvárium dejte na místo, kam nedopadá přímý svit slunce, a pamatujte na to, že i akvárium malých rozměrů se stane spolu s vodou, pískem a kamením velmi těžkým předmětem.

Co si připravit, než rybičky ubytujete?

Akvárium, topení, filtr, písek, kamínky, substrát, rostlinky, dekorace, regulátor vody a osvětlení.

Vodní želvy

Hned po rybičkách jsou velmi oblíbené vodní želvy. Ovšem, aby se vodní želvě dařilo a dobře prospívala, musíte ji nechat přezimovat v klidné místnosti bez hluku, světla a o teplotě mezi 5 až 8 stupni Celsia. Po tuto dobu je želva v menší nádobě s takovým dostatkem vody, aby měla ponořený celý krunýř, ale měla i možnost se občas nadechnout.

Co si připravit, než vodní želvy běžně ubytujete?

Plastové želvárium, zářivku, akvarijní filtr, topení nebo žárovku a ostrůvky.

Křečci a potkani

Na žebříčku popularity se stále drží drobní hlodavci. Pokud je to možné, neumísťujte jejich příbytky na zem, ideální umístění je ve výšce jednoho metru. Klec nesmí být v místě, kam dopadá přímý sluneční svit a kde je průvan. Zvlášť potkani jsou velmi náchylní k nemocem a vyžadují pokud možno stálou teplotu okolo 18 až 20 stupňů Celsia. Klec, nebo akvárium? Výhodou akvária je to, že z něj hlodavci nevyhazují podestýlku a zbytky jídla ven, a tudíž nedochází k znečištění okolí. Dále za výhodu můžeme považovat skutečnost, že z akvária se mnohem nesnadněji prchá, když je necháme odkryté. Nesporným minusem je ovšem fakt, že uvnitř akvária je velmi špatná cirkulace vzduchu, což hlodavcům nečiní zrovna nejlépe. Pokud tedy z těchto důvodů sáhnete po kleci, vybírejte takovou, která má vyšší plastové dno, čímž alespoň trochu zabráníte nepořádku, jedna stěna klece by měla být chráněná před průvanem a jednotlivá patra jsou lepší plná, nikoli s ohledem na bezpečnost mazlíčka mřížová.

Co si připravit, než hlodavce ubytujete?

Klec nebo akvárium adekvátních rozměrů, domeček ze dřeva (je vhodnější než plastový a hlodavci si na něm mohou brousit zuby, aniž by jim hrozilo poranění), keramické krmítko, napáječku, materiál na stavbu hnízda (nepotištěné ubrousky, neparfémovaný toaletní papír, …) a něco na hraní.

Osmák degu

Podobně postupujeme i u tohoto trochu většího mazlíka – osmáka degu.

Co si připravit, než osmáka ubytujete?

Klec s vyšším plastovým nebo ideálně skleněným dnem (dospělí osmáci jsou schopni se plastem prokousat) by měla být co největší a mít mříže maximálně 2 cm od sebe. Dále potřebujete větve na šplhání a okusování, napáječku, těžší keramické krmítko a dřevěný domeček (dostatečně velký). Ačkoli ten osmáci používají hlavně pro mláďata.

Psi a kočky

Lidská mláďata nejvíce tíhnou k těm chlupatým čtyřnohým mláďatům – psům a kočkám.

Co si připravit, než kočku ubytujete?

První místo, které kočce ukážete, by mělo být kočičí WC. Dále potřebuje misky na suchou stravu a tekutiny, škrabadlo nebo „kočičí strom“ (pokud nechcete, aby si brousila drápky o váš nábytek), a jestliže kočka nebude vůbec chodit ven, vysejte jí do květináče „kočičí trávu“ (koupíte ve zverimexu – je důležitá pro kočičí trávení). Pelíšek pro kočku není nutný, většinou si sama najde místo, které jí vyhovuje.

Co si připravit, než psa ubytujete?

Předpokládejme, že rasu psa jste si vybrali s ohledem na prostor v bytě a jste obeznámeni s temperamentem chlupáče. Jednotlivá plemena psů mají odlišné požadavky, to by bylo na samostatnou kapitolu. Obecně však všechna potřebují to, co všichni víme – misky na jídlo a vodu a pelíšek. Diskutabilním tématem jsou psí klece. Objektivně pojato je klec pouze předmět, který sám o sobě žádnou škodu nenadělá a je na lidech, jak tento předmět využijí. Klec se může stát pro psa v bytě vítaným útočištěm, náhradou psí boudy, z níž může kdykoli odejít, blízkým známým prostorem, v němž se bude moci bez stresu přepravovat z místa na místo, a pokud se takto vyhledávaným „domovem“ pro psa stane, ocení to i majitelé, kterým za jejich nepřítomnosti nezlikviduje psí „Kevin“ polovinu bytu nebo nejméně botníku.

Bez konce

Ve výčtu domácích zvířat bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Jistě vám jich teď proběhlo hlavou podstatně více, než se nám jich vešlo do článku. A to je v pořádku, vyberte si mazlíčka, s kterým vám bude příjemné trávit čas, starejte se o něj, hýčkejte jej i vychovávejte a učiňte ho součástí vašeho světa. Třeba vás na oplátku nechá nakouknout do toho svého.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*