Plánujete už nyní letní dovolenou někde v teple u moře? Možná vás napadlo, jak by bylo příjemné vlastnit nějakou menší chatu nebo byteček někde v blízkosti pláže. Nic není nemožné.
Tytam jsou časy, kdy se mohli stát majiteli nemovitosti v zahraničí jen ti nejbohatší. Tato možnost se pozvolna otevírá všem. Jaká jsou pravidla pro získání nemovitosti v zahraničí, čím a jak ji zaplatit, kde si ji vůbec vyhledat a nač si dát pozor? O to se budeme zajímat právě dnes.
Právní cestičky
V podstatě se z právního pohledu koupě nemovitosti v zahraničí neliší od koupě jakékoli nemovitosti na našem území. Kupující a prodávající podepíší kupní smlouvu za přítomnosti notáře či právníka. Notář/právník musí ověřit pravdivost dokladů a dbát na to, aby byly dodrženy všechny právní náležitosti dané země. Kupní smlouva je zhotovena ve čtyřech kopiích, z nichž po jedné obdrží prodávající a kupující a další dvě jsou uloženy do registru nemovitostí a na příslušný finanční úřad. Po zaplacení kupní ceny a poplatků a po zaregistrování smlouvy se stáváte majitelem nového zahraničního příbytku.
Daně, poplatky, zálohy
Ve většině zemí se výše daní a poplatků pohybuje kolem 10 % prodejní ceny nemovitosti. Základní informace o nákupech zahraničních nemovitostí získáte u mnohých realitních kanceláří nebo je poskytují asociace notářů a právníků. V každé zemi jsou odlišná pravidla pro výběr záloh, proto si tyto údaje musíte opravdu zjistit a ověřit individuálně. Většinou je třeba počítat zhruba s 20 % z prodejní ceny nemovitosti, přičemž 10 % se platí prodávajícímu, cca 1 % notáři/právníkovi a 8-10 % se odvádí jako daň státu a poplatky.
Doklady
Abyste mohli koupit nemovitost v zahraničí, budete potřebovat následující doklady. Výčet je opět pouze orientační, v různých zemích se mohou požadavky mírně lišit. V každém případě budete potřebovat kopii cestovního dokladu (pasu) ověřenou notářem na našem území a přeloženou soudním tlumočníkem. Dalším dokladem vaší totožnosti bude rodný list, v tomto případě jeho kopie. Pokud kupujete nemovitost jako manželé, musíte doložit i kopii oddacího listu.
Financování
A teď to, co vás bude patrně zajímat nejvíce – jak takovou novou chalupu u moře nebo v horách zaplatit. Většinou je potřeba složit 60 % z prodejní ceny v hotovosti. Zbytek částky lze pokrýt úvěrem. Úvěry poskytují některé bankovní úřady na našem území, ale je potřeba počítat s delší dobou při jejich schvalování a splnit podmínky pro získání úvěru. O podmínkách se budeme bavit níže. V některých zemích je možné získat hypotéční úvěr na koupi nemovitosti i u tamějších bank. Například v Rakousku, Španělsku nebo Itálii vám pravděpodobně úvěr poskytnou.
Podmínky pro získání úvěru
Hypoteční úvěr můžete získat na koupi dokončené (zkolaudované) zahraniční nemovitosti. Na pozemky, stavbu nebo rozestavěný dům v zahraničí se u nás hypoteční úvěry neposkytují. Při žádosti o úvěr musíte doložit výši svých příjmů, přiložit smlouvu o smlouvě budoucí nebo přímo kupní smlouvu sepsanou a úředně ověřenou notářem/advokátem v dané zemi.
Žadatel o úvěr musí vlastnit nemovitost na našem území, která bude sloužit jako zástava. Z její odhadní ceny se odvíjí maximální výše poskytnutého úvěru, který bývá v rozmezí 80, výjimečně 100 %, z odhadnuté ceny nemovitosti. Nemovitost by neměla být ničím zatížena. Jsou však i takové případy, že je nemovitost zatížena z 50 %. Pak je možné u stejného bankovního subjektu požádat o úvěr a zatížit zbylých 50 % nemovitosti.
Dále je potřeba doložit doklady k zastavované nemovitosti a doklady k nemovitosti kupované. Oboje jsou obdobné (list vlastnictví, výpis z katastru nemovitostí, odhad nemovitosti, nabývací titul, …).
Pro inspiraci
Itálie – hypotéku získáte i u zdejších bank. Na hlavní bydlení 80 % z ceny kupované nemovitosti, u rekreačních objektů 50–60 %. Vše závisí na doloženém rodinném příjmu žadatele. Splátky nesmí přesáhnout 35 % čistého příjmu rodiny. V Itálii jsou poplatky a daně 10–12 % z kupní ceny.
Nejdražší lokalitou jsou Benátky, kde stojí 3 + 1 od 500 000 eur. Stejný byt pořídíte v Toskánsku už za 115 000 eur. Horská chata stojí od 150 000 eur, garsonku u moře můžete mít od 40 000 eur.
Španělsko – cizincům se poskytují hypoteční úvěry na koupi nemovitosti ve výši 50 % z ceny nemovitosti. Výjimečně to může být až 70 %.
Nejdražším místem ve Španělsku je tzv. evropská Kalifornie neboli Andalusie. Luxusní vily jsou zde od 1 mil. eur. Standardní vilu pořídíte zhruba za 750 000 eur. V Katalánsku jsou ceny o třetinu až polovinu nižší.
Jak jsme napsali – v různých zemích se podmínky na koupi nemovitosti liší. Než se do takového procesu pustíte, zjistěte si veškeré informace, které se vám mohou hodit. A hlavně myslete na to, že ne všichni lidé jsou solidní a jsou schopni využít a zneužít jazykové bariéry nebo neznalosti cizího právního řádu. Obklopte se tedy lidmi, kteří tomu rozumí a poradí vám. Od právníka počínaje a kvalitním překladatelem konče.
Mám dotaz jak to funguje dnes s koupi bytu v Itálii u moře město Scalea , je tam dostatek nemovitosti na prodej a levných až podezřelé. Máte někdo zkušenost