Víno na ubruse

Jste-li po proběhlém večírku nuceni pucovat skvrny od vína, přečtěte si následující rady, protože se můžou hodit. Tak ať vám to jde aspoň pěkně od ruky.

Červené víno

Určitě jste mockrát slyšeli, že čerstvou skvrnu od červeného vína je dobré posypat solí a vyprat v pračce. Kdo to zkusil a nepomohlo to, zkuste to znovu a soli nasypte hodně, někdo radí dokonce 1 kg, a rychle. Možná jste šetřili a byli jste pomalí. Někdo sůl navíc pokape citrónovou šťávou nebo použije jen citrón bez soli. Místo následné pračky se také doporučuje použít žlučové mýdlo nebo kyselé mléko. Někdo radí zapomenout na sůl a ihned látku namočit do horkého nebo kyselého mléka.

Pomoci může savo, jímž textil opatrně navlhčíme a položíme pod něj misku s vřící vodou. Kdo se nebojí, může zkusit další radu – polít skvrnu bílým vínem, nejlépe se prý hodí Chardonnay, případně i vodkou, a vyprat v pračce nebo v teplé vodě.

Na zaschlé skvrny pomáhá ocet či glycerín, který pak odstraníme octovou vodou. Textil pomůže odbarvit i ředěná čpavková voda; můžete do ní přidat 3% peroxid vodíku anebo líh. Pak ho vymáchejte v teplé vodě, dočistěte glycerolem a znovu vymáchejte. Podle jiné rady lze nechat na skvrně působit holicí pěnu. Pokud na látce stále zůstávají stopy vína, zkuste je dobělit 3% peroxidem, případně s troškou čpavkové vody. Z kyselin pomáhá 10% roztok kyseliny vinné či citrónové.

Bílé víno

Pokud tkaninu polijete bílým vínem, vyperte ji v horkém saponátovém roztoku. Jeho účinek zesílíte přidáním kapky čpavku. Odborníci však radí postupovat krok za krokem: ošetřit místo lihem, pak potřít roztokem saponátu a pak vymáchat ve vodě.

Nevíte si rady?

Nevíte-li, zda na pobryndaný ubrus či oděv lít čpavek nebo víno, a záleží-li vám na něm, vyzkoušejte čistič na skrytém místě. Nebo jej svěřte do rukou odborníků v čistírně; mají na to speciální prostředky, které běžný smrtelník sotva sežene.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*