O nábytku do dětského pokoje byste měli přemýšlet

Dětský pokoj je útočištěm vašich dětí. Jejich místem na hraní, jejich místem na spaní, jejich místem pro skladování oblečení. Jejich džunglí i hradem a vším dalším, v co si ho promění. Měl by být všem těmto funkcím přizpůsoben.

V dětském pokoji je třeba mít vždy dostatek úložných prostor – to ale neznamená, že byste jej měli zaplnit skříněmi až po strop. Dětem by mělo v místnosti zůstat dost místa na hraní.

Dětská postel

Určitě tím nejdůležitějším kusem nábytku v každém dětském pokoji je postel. Ať už s ohrádkou pro opravdu malé dítě, nebo „dospělácká“ postel pro školáky, každopádně by měla být vybavena kvalitní matrací, která není ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Dětská páteř je náchylnější k vytváření růstových vad, za které by vám později v životě potomek asi příliš nepoděkoval. Při výběru té nejvhodnější se poraďte s odborníky v některém z center zdravého spánku.

Zužitkovat můžete snadno i prostor pod postelí. Buď pro zasunutí druhé, nižší postele (většinou se takováto sestava prodává vcelku) – to v případě, že spolu pokoj sdílejí dvě děti nebo chcete mít v záloze postel pro případ, kdy přijde na návštěvu a přespat kamarád, a přesto nechcete v pokoji ztratit mnoho prostoru, nebo pro zasunutí šuplíků na kolečkách, do kterých mohou děti samy jednoduše ukládat hračky. Kromě hraček však můžete šuplíky využít i na peřiny a polštáře (při dostatečně častém čištění) nebo na sezónní oblečení či sportovní vybavení, pokud dětem zajistíte jinde dost místa na hračky.

Stůl a židle

Stůl nebo pracovní desku určitě potřebují v pokojíčku školáci, ale i menší děti mohou tento kus nábytku ve vlastní místnosti ocenit. Hodit se totiž může nejen k psaní úkolů do školy, ale i ke kreslení a malování, pokud vedete dítě k tomu, aby se od malička učilo na chvíli se zabavit samo.

Dětský stůl by v ideálním případě měl mít výškově nastavitelné nohy, aby se jeho deska mohla postupně zvyšovat spolu s tím, jak dítě roste. Toto se nesnažte nahradit pouze „rostoucí“ židličkou, protože dítě by mělo průběžně být schopné dosáhnout na desku stolu i ve stoje ze země. Deska stolu by měla být alespoň 70 centimetrů široká, aby se o ni mohly pohodlně opřít oba dětské lokty, což zaručí správné rozložení sil, dítě tak zbytečně netlačí na tužku, pastelku nebo pero.

I židle by měla „růst“ s vaší ratolestí, proto, pokud nechcete s každými deseti centimetry výšky dítěte kupovat novou, pořiďte takovou, jejíž sedák se dá posouvat v konstrukci nohou výše, nebo takovou, jejíž nohy se dají prodlužovat. Židle by také měla mít opěradlo, aby se děti mohly uvolnit, když přeruší práci. Otočné židle nejsou vhodné, neboť umožňují zaujmout a zafixovat si nesprávnou, zkroucenou pozici a tím způsobit bolest zad, ale také proto, že zvláště u hyperaktivních dětí odvádí pozornost od práce směrem k veselému točení dokola.

Úložné prostory

Dnes již seženete i speciální dětské skříně, jejichž rozměry jsou proporčně přizpůsobené vzrůstu dětí, takže ty si mohou samy do skříně věci nejen ukládat, ale i z ní brát, dosáhnou do většiny poliček, případně i na ramínka a věci zavěšené na nich. Pokud chcete vést k samostatnosti své děti i v případě, že vzhledem k prostorovým možnostem svého bytu musíte využít prostor lépe než malou dětskou skříní, snažte se alespoň poličky či šuplíky uzpůsobit menšímu dětskému oblečení a umístit je v dolní polovině skříně v dětském pokoji tak, aby k nim dítě dobře mohlo.

Důležitou součástí dětského pokoje by měly být další úložné prostory určené především pro hračky a hry. Využít můžete již zmíněná šuplata pod postelemi, u větších dětí třeba spodní šuple vysoké skříně, ale nejlepším řešením jsou samostatné prostory. Vyberte třeba korpus skříňky, do kterého umístíte barevné průsvitné boxy, tak v nich děti snáze najdou hračky, které hledají, a také budou spíše ochotné hračky do veselých krabic uklízet. V případě, že vás netlačí nedostatek místa, zvolte barevné pojízdné kontejnery, se kterými vytvoříte veselý pokoj; oživit prostory můžete také závěsnými poličkami, dělenými síťovými tunely nebo doma ušitým kapsářem.

Při vybavování dětského pokoje nábytkem nezapomeňte, že byste rozměry i funkce měli přizpůsobit dětskému vzrůstu a způsobu života, chybu jistě neuděláte, pokud výběr nového kusu nábytku zkonzultujete i s malým budoucím majitelem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*