Saunování po domácku

Encyklopedie říká, že sauna je původně finské slovo. Označuje místnost nebo malé stavení, které se po vytopení využívá jako ohřívárna při saunování. Místnost? Znamená to snad, že můžeme mít saunu i doma?

Není úplně zřejmé, kde má sauna své rodiště. Dle dochovaných historických pramenů pochází s největší pravděpodobností ze střední Asie. Dodnes se můžeme u kočovných kmenů setkat s parní lázní ve stanu. Z těchto krajin se saunování podle prvních popisů z 11. století dostalo až do Evropy.

Obzvlášť ve středověku byla tato záležitost velmi oblíbená. Nejvíce zakořenila právě v severských zemích. A už jsme ve Finsku. Finsko je pro nás synonymem saunování. A není divu. Saunování je ve Finsku každodenní záležitostí a současně společenskou událostí, při které se lidé setkávají a klábosí se stejnou samozřejmostí, jako my sedáváme nad šálkem kávy.

Na skok do Finska

Finské sauny se poněkud liší od saun, které jsme si přizpůsobili našemu českému naturelu. Liší se především volbou saunových kamen (finsky „kiuas“), na nichž jsou položeny kameny, které se v průběhu procedury polévají vodou. Takto vzniklá pára pak zvyšuje vlhkost vzduchu. V našich saunách se ve valné většině používá jiný typ kamen, proto se polévání ani doporučit nedá, jelikož by mohlo dojít k vážnému poranění elektrickým proudem.

Šlehání a mrskání se březovými větvičkami – tolik oblíbené ve Finsku – u nás nahrazují obvykle speciální kartáče. Ovšem v principu je saunování v obou zemích velmi podobné.

České saunování

V naší zemi si našla oblibu sauna parní a suchá. U suché sauny bývá teplota kolem 90–110 °C a vlhkost vzduchu se drží do 10 %. Pro inhalace je výborná sauna s bylinným výparníkem. Je v ní vyšší vlhkost a teplota se udržuje mezi 40 a 60 °C. Do bytů a malých prostor se doporučuje infrasauna, protože neklade takové nároky na prostor. Jedná se o kabinku se speciálním zářičem.

Infračervené záření má teplotu 50 °C, ale proniká víc do těla. Při tomto druhu saunování odpadá proces prohřívání a následného zchlazování organismu.

Sauna i doma?

U rodinných domků nebo chalup s pozemkem není problém nechat si postavit venkovní saunu. Ale pravdou je, že saunu si opravdu můžeme pořídit i doma. Vestavěné sauny se dají vyrobit i „na míru“. Můžete tedy využít i atypického koutu v bytě či domě, můžete zapracovat saunu do koutu v koupelně, můžete jí najít místo v podkroví nebo ve sklepě.

Sauna by měla být blízko zdroji ochlazení. Ideální je bazén. Bazén do 2 + 1 nedostanete, to je jasné. Pak postačí sprcha. A místo na následnou relaxaci si doma určitě najdete.

Jak se doma staví sauna

Co byste měli vědět, než se do domácí sauny pustíte?

Dispozice: Výška sauny by měla být minimálně 2 metry. Ostatní rozměry záleží na prostoru, který máte k dispozici. U vestavěných saun se kabinka nebo stěny sauny připevňují přímo na zeď.

Tepelná izolace a odvětrání: Na tepelnou izolaci se používá minerální plst. Parozábrana je většinou řešena hliníkovou fólií. Je nutné zajistit alespoň občasné větrání pro výměnu vzduchu.

Materiál: Použití kovu je v interiéru sauny z logických bezpečnostních důvodů zcela zapovězeno. Týká se to i rámů dveří, oken nebo klik. Ideálním materiálem je dřevo. Dřevo musí být speciálně upraveno pro stavbu sauny, nesmí být nalakované, protože by se z něj v horku vypařovaly jedovaté látky, a musí mít minimální obsah pryskyřice. Dřevo by mělo být řádně opracováno, odolné vůči vysokým teplotám a především kvalitní. Na stavbu vnitřních stěn a obložení se nejvíce využívají severské jehličnany, skandinávský smrk, kanadská borovice apod. Na doplňky (lavice aj.) se doporučuje měkčí dřevo – topol, bříza, olše, …

Okna a dveře: Každá sauna by měla obsahovat prosklený prvek, aby člověk zvenčí mohl zjistit, kdyby se někomu uvnitř udělalo špatně. Z obdobných bezpečnostních důvodů se dveře sauny vždy musí otevírat směrem ven!

Topné těleso: Dříve se používalo dřevo, dnes se doporučují elektrická kamna s regulátorem teploty. Kamna obsahují speciální akumulační kameny, které absorbují teplo.

Doplňky: Nezapomeňte na teploměr a vlhkoměr a vše, co vám promění saunu na příjemné útočiště. Co takhle reproduktory s relaxační hudbou? A pak? Pak si to užívejte.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*