Vstupte, prosím

Dnes bude řeč o místnosti, do které mají možnost nakouknout i ti, které přímo do bytu nezveme. Stačí jen otevřít dveře a… Ano, je tu předsíň. A s dojmem z ní jde ruku v ruce dojem o nás.

Málokdo z nás má to štěstí, aby vchodem do jeho příbytku byla rozlehlá hala plná příjemného denního světla se spoustou odkládacího prostoru a nekonečnem titěrných drobností, které dávají vstupu do našeho domova duši provoněnou čerstvě řezanými květinami. Konec sci-fi, hurá do reality.

Dispozice předsíně

Optimálně velká předsíň by měla mít takové rozměry, aby vyhovovala všemu, proč byla stvořena. Předsíň je především místem, kde se svlékáme z bund a kabátů, které chceme hned odložit. Navíc se ještě chceme přezout do domácí obuvi a předtím si uvolnit ruce odložením klíčů, kabelky nebo rukavic. Možná venku prší a potřebujeme si odložit deštník. Třeba jsme nepřišli sami nebo se zrovna s návštěvou loučíme. Nebo právě někdo zvoní? A krom toho, ještě většinou předsíní procházíme do jiných místností v bytě. Takže – ideálně velká předsíň by měla být taková, aby v ní dva až tři lidé současně mohli popsané úkony provádět. Realita je však mnohdy kapku menších rozměrů. Co ale v předsíni jakýchkoli rozměrů nesmí chybět?

Podlahová krytina

Podlahová krytina v předsíni je nejvíce zatěžovanou plochou z celého interiéru (za předpokladu, že se majitelé a jejich návštěvy zouvají). Volíme tedy takovou krytinu, která nevyžaduje složitou údržbu a úklid je snadný. Ideální je pevný a tvrdý materiál. Většinou se využívá keramická dlažba, odolné lamino, lakovaný korek nebo PVC. U rozměrnějších předsíní nebo dlouhých chodeb lze podlahu zateplit a zjemnit běhounem. Do malé čtvercové předsíně volíme čtvercovou dlažbu. Pokud je předsíň úzká a dlouhá, opticky ji rozšíří podlaha uložená ve směru šířky předsíně. Pozor na výrazné vzory!

Nábytek

Do předsíní, ať malých, či velkých, se ideálně hodí vestavěné skříně. I v malé předsíňce dokážou využít sebemenšího prostoru. Krom skříní ovšem potřebujeme ještě věšák na aktuálně nošené oblečení. Typ věšáku volíme podle prostoru, který máme k dispozici. Elegantně vypadá stojací věšák, je však na prostor poměrně dost náročný. V poslední době se zájmu těší věšákové stěny, případně celé předsíňové stěny se zabudovaným botníkem, skříňkou či zrcadlem. U věšákové stěny je třeba vybírat s rozmyslem materiál, protože nemůžeme vyloučit, že na ni čas od času pověsíme navlhlý oděv. Stačí déšť nebo sníh. Vhodné materiály jsou plast, kov i sklo. Dřevo musí mít dostatečnou povrchovou úpravu.

Botníky

Botníky by měly stát blízko vchodových dveří, měly by být přiměřeně velké a větrané. V tomto případě bychom nedoporučovali botníky z lamina, u kterých při úschově mokrých bot dochází po zatečení vody do spár k deformaci. Pokud to prostor dovolí, je vhodné mít u botníku lavici nebo stoličku pro pohodlné obouvání a zouvání.

Zrcadlo

Zrcadlo by nemělo chybět v žádné předsíni a už vůbec ne v malé. Malou předsíň opticky zvětší a prosvětlí. Pokud byt obývají jen dospělí, postačí jim menší zrcadlo o výšce 25 cm. Jsou-li v rodině děti, mělo by být zrcadlo dostatečně velké a dlouhé, aby se v něm viděli všichni členové rodiny včetně těch nejmenších. Zrcadlo nedoporučujeme umísťovat proti vchodovým dveřím. Ideální umístění je vedle vchodových dveří, v krajním případě na nich. Zrcadlo si zaslouží lokální osvětlení, u kterého platí obdobná pravidla jako u osvětlení zrcadla v koupelně. Světlo se v zrcadle nesmí odrážet a nesmí oslňovat osobu, která se do něj dívá.

Osvětlení

Mít osvětlené pouze zrcadlo pochopitelně nestačí. Důležité je i stropní osvětlení. Nemusí být nijak zvlášť intenzivní, stačí, když místnost prosvětlí. Typ osvětlení doporučujeme volit i s ohledem na barvy použité v předsíni. Zářivky vydávají studené světlo, žárovkové světlo je teplé.

Barvy a vzory

V malých předsíních volíme na stěnách světlé barvy. Stěny by měly být vždy o něco světlejší než podlaha. Pokud jste příznivci tapet, vyvarujte se velkých vzorů. Opticky zmenšují prostor a ten pak působí stísněně. A to přece nechcete, když říkáte: „Vstupte, prosím.“

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*