Nevšední květníky

Je naprostou samozřejmostí pořizovat si krásné květiny do našich domovů. Současně s tímto trendem nastupuje i poptávka po květináčích, které se do interiéru hodí, a navíc jej ozvláštňují.

Jsou pryč doby, kdy jsme běžně vídali v bytech a kancelářích omšelé hliněné květníky a pod nimi již nepoužívané talířky, samozřejmě vše v různých stylech. Tento nevkus naštěstí skoro vymizel, i když v určitých výjimečných případech, např. v čekárně u obvodního lékaře či na poště, se s ním můžeme setkat dodnes. Domů nebo do své kanceláře bychom si však měli pořídit květináče, které nás budou těšit, nerozbijí soulad zařízení místnosti a budou praktické.

Praktické květináče

Při výběru květináče musíme hledět na to, aby byl dostatečně vhodný pro konkrétní rostlinu, kterou v něm chceme pěstovat. Základním kritériem je velikost, v potaz budeme brát i to, že rostlina nám poroste. Samozřejmě ji časem můžeme přesadit, ale alespoň nějaký čas bychom ji vždy měli nechat v klidu. Také není každé období na přesazování vhodné. Další položkou na seznamu je rozhodování se mezi květníkem, který má plné dno, a nádobami s propustnými otvory, pod které musíme vložit misku. Některým květinám zadržování vlhkosti v hlíně nevadí, ale musíme si dávat větší pozor na přelévání. V druhém případě máme starost navíc, miska na vodu by měla být vhodně vybrána ke květináči. Některé květiny dokonce musí v takových květináčích být a voda se jim nalévá jen do spodní nádoby.
Praktickou věcí je samozavlažovací květináč, který je vhodný pro pokojové i venkovní rostliny. Princip je podobný jako u misek, vodu vlijeme do zásobníku, odkud si ji květina pomocí knotu nasáklého vodou bere. Zajistí se tak stálý přísun vody ke kořenům. Tento princip oceníme jistě obzvláště v čase dovolených, tímto způsobem si můžete prodloužit interval zalévání.

Barvy, tvary a materiál

Květináče, jak již bylo řečeno, by měly souznít s ostatním vybavením bytu. Přizpůsobme tedy jejich barvu a tvar. Neznamená to ovšem, že musíme mít jeden typ květináče v celém bytě. Můžeme kombinovat kulaté a hranaté tvary v jedné barvě, nebo použít několik pastelových barev na jednom tvaru – jestliže holdujeme barevnému vyznění naší domácnosti. V neposlední řadě bychom měli myslet na to, že se nádoba má hodit i k samotné rostlině, kterou do ní vsadíme. Květiny potřebují doplnit tak, aby vynikly

To samé platí, rozhodujeme-li se mezi materiály, ze kterých jsou květináče vyrobené. Najdeme běžné, neupravené hliněné, glazurované, z nerezu, plastové i dřevěné. Neupravené hliněné jsou asi na trhu nejběžnější, ale hodí se spíše pro velkopěstování než na ozdobu pokoje. Glazurované a plastové najdeme v mnoha provedeních, můžeme si vybrat i v designových studiích. Nerez květníky se nám hodí ke kovovému vybavení bytu nebo k ostatním doplňkům z téhož materiálu. Dřevěné vypadají velice pěkně, ale raději volme dřevěné obaly než samotné květníky, ty se musí ošetřit speciálními nátěry, aby se v nich samotných nedržela vlhkost a nezačaly plesnivět.

Upravme si sami

Květináče si můžeme i sami upravovat. Nejvhodnější jsou pro toto obyčejné hliněné, které můžeme různě pomalovávat a nechat znovu vypálit. Existují i barvy, které můžeme jednoduše usušit přímo doma v troubě. Technik na úpravu nejen květníků je celá řada. Oblíbeným postupem je polepování různými druhy ubrousků, můžeme si tak předem vybrat vzor, který se nám líbí a bez větší námahy i zručnosti přenést na náš květník. Pro tento postup se nejlépe hodí květníky bíle glazurované. Do nádob se dají vzory i vyškrabovat ostrým nožíkem, polepovat kamínky či malými sklíčky. Vše už záleží na naší fantazii.

Alternativní řešení

Máme-li květiny již v květináči a není-li vhodná doba na přesazení, nebo se nám jednoduše přesazovat nechce, můžeme si pořídit tzv. obaly na květináče. Nejčastěji najdeme proutěné, bambusové, dřevěné a kovové. Můžeme však použít i květináč větší velikosti, do kterého ten stávající vsuneme. Obal pak bude fungovat jako miska na vodu. Toto řešení se tedy obzvláště hodí, nejsme-li příznivci různých misek a podnosů pod květníky.

Nabídka květináčů je opravdu široká. Nenalezneme-li v obchodech přesně to, co hledáme, můžeme si je nechat vyrobit v keramických dílnách, dřevařstvích a různých ateliérech, nebo si je upravit sami. Dbát bychom měli nejen na soulad květníků a místnosti, ale i na harmonii mezi jednotlivými kusy. Nic nenaruší atmosféru více, než nejednotný a nevkusný detail.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*