Obyčejná horká vana

Jako obrana proti sychravému počasí poslouží horká koupel. Aby koupel ve vaně byla potěšením pro všechny smysly, musí tento zařizovací předmět splňovat určité náležitosti.

Z dnešního hlediska se může prakticky založeným majitelům menších koupelen zdát, že vana je nadstandardním vybavením. Ale požitek z pohodlné koupele v ergonomicky řešené vaně mnozí těžko oželí.

Kromě příjemného zážitku nestojí stranou ani praktické využití van: malé děti se nesprchují, ale koupou, a například při velkém úklidu se vana určitě také hodí (třeba jako odkládací místo, ale pozor na mechanické poškození), a to právě zejména v menších bytech.

Na trhu jsou modely prostorově řešené tak, že se vejdou i do malé koupelny, a přitom účelně hospodaří s místem.

Ergonomie a prostor

Standardní rozměry vany, která je funkční a pohodlná, jsou zhruba 75 × 170 cm, ale prodávají se i jiné délky a šířky. Pro malometrážní byty je zajímavý například rozměr 120 × 70 cm, takové modely bývají vybaveny tvarovou nerovností dna s funkcí sedátka. Pokud však disponujete dostatkem místa, lze instalovat i dvoumetrovou vanu.

Asymetrické tvary některých výrobků dokážou pomoci při rozmístění všech zařizovacích předmětů v rámci koupelny – využijeme zúžených proporcí vany i „slepých“ rohů místnosti.
Při projektování vany je nutné nepodcenit také volný prostor kolem ní. Aby se do vany pohodlně vstupovalo a bezpečně z ní vystupovalo, měl by být manipulační prostor před vanou alespoň šedesát centimetrů.

Pozor: větší vana nemusí znamenat lepší vana. Zejména z provozního a ekonomického hlediska. Velký objem se odrazí na množství spotřebované vody i na době strávené napouštěním vany.

Materiálové provedení

Smaltované vany jsou postačujícím, nejlevnějším, ale také nejméně příjemným a hezkým řešením. Do povědomí se vracejí a dobývají trh vany litinové, designově dotažené k dokonalosti (v klasickém i moderním stylu). Ale nejoblíbenějším materiálem zůstává akrylát. Povrch akrylátové vany mívá antibakteriální úpravu, vybírat bychom měli mezi výrobky s protiskluzovou vrstvou – pro zvýšení bezpečnosti. V tomto směru nejen senioři ocení přídavná madla, ať už integrovaná, nebo samostatná, upevněná v okolí vany.

Podle dispozičního řešení koupelny se vana (pokud není umístěna v prostoru) uzavírá zepředu, nebo zepředu a ze strany, případně zepředu a z obou stran. Můžete použít panely nabízené výrobcem vany, nebo vanu klasicky obezdít. Akrylátové vany se nezdí napevno. Nosnou částí bývá zesílené dno, do kterého se upevní nastavitelné nožičky. Mezi horní plochou obkladu a okrajem vany zůstává třímilimetrová spára, která se zatmelí po skončení montáže.

Instalace probíhá do prakticky hotové koupelny, takže při plánování prací počítejte s tím, že vybranou vanu bývá nutné objednat s předstihem. Zdaleka ne všechny modely jsou skladem a čekání na zvolený výrobek by zdržovalo finální úpravy.

Údržba

Vana by se měla čistit po každém použití – běžnými čisticími prostředky a hadříkem. Poškození povrchu zejména akrylátové vany by mohly způsobit chemikálie, jako je odlakovač, ředidlo, rozpouštědlo apod., ale i například horká kulma, nebo trvale či dlouhodobě kapající kohoutek. Na usazeniny se osvědčily přípravky s takzvanými antikalkovými účinky, nebo obyčejná octová voda, pro vyšší hygienu existují speciální antibakteriální a protiplísňové výrobky, které dokážou vyčistit i nejrizikovější místa – tmelené spáry.

Jenom normální vana?

V kurzu jsou vany hydromasážní, s podhladinovým osvětlením, aromaterapeutickými doplňky atd. pro dokonalou relaxaci. Na takové luxusní hovění ale většinou nezbývá čas. Už samotná obyčejná vana je příjemnou a užitečnou součástí koupelny, navíc je ve svých moderních formách připravena k instalaci masážních trysek či perličkového systému.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*