Vybavit dětský pokoj je jedním z nejnáročnějších úkolů. Vžít se do vnímání dětí je obtížné – a navíc se jejich vkus a potřeby během několika let mohou rapidně změnit.
Dříve než se zaměříme na doplňky v dětském pokoji, připomeňme si jedno zásadní pravidlo. Dětský pokoj má být pokojem, jaký si děti představují, což se mnohdy liší od představ rodičů. Berme tedy na dětský názor ohled, protože jsou to ony, kdo v něm budou spát, hrát si, učit se a trucovat. Zároveň je třeba si uvědomit, že dítě roste a bude mít s věkem jiné potřeby a záliby. Abychom nemuseli dětský pokoj každé dva roky celý přizpůsobovat potřebám dítěte, zvolíme univerzální nábytek. Do dětského interiéru se nejvíce hodí dřevo, které lze vhodně kombinovat s různými krabicemi, koši, plastovými kontejnery a boxy v rozličných barvách.
U barev se na okamžik zastavíme. Měly by být nedílnou součástí každého dětského pokoje. Ovšem i zde platí, že méně je někdy více. Vybírejte barvu, ve které se dítě bude cítit příjemně a bezpečně. Barvy totiž dodávají pokoji atmosféru. Nevíte-li si rady s výběrem, můžete požádat o pomoc odborníka nebo se držet jednoduché poučky – např. červená barva působí dráždivě. Určitě nebude vhodná do pokoje hyperaktivního dítěte, které spíše potřebuje zklidnit. K tomu nám pomůže zelená nebo modrá. Uklidňujícím dojmem působí i světlejší odstíny růžové, žluté, tyrkysové nebo oranžové.
Aby celek působil harmonicky, zaměříme se na to, aby byl v dětském pokoji nějaký základní spojovací prvek. Tím může být buď výše zmíněná barva, nebo jednotný styl nábytku. S doplňky je třeba si trochu pohrát. To už ovšem k dětskému pokoji patří. I děti si zde přece budou hrát, a tudíž nezapomínejme na podlahovou krytinu. Například plovoucí podlaha je praktická a vhodná i do dětských pokojů, měla by však být doplněna nějakým barevně ladícím solitérním kobercem. Nezapomeňte na rozličné barevné rámečky, do kterých si děti mohou dát své hrdiny od kreslených postaviček po herecké idoly. Barevné rámečky ocení dítě každého věku. Stejně tak spoustu polštářů, které mohou působit dekorativně a při tom dobře plnit i praktickou funkci. O polštářky se dá opírat při čtení, dá se na nich sedět na zemi, dají se z nich stavět úkryty pro zvířátka a dospívající slečny si do nich rády schovají první milostný dopis. Polštářky jsou zkrátka univerzálním doplňkem. Mohou stárnout, měnit se a vyvíjet spolu s dítětem. Stačí jen vyměnit potah. Na krabice, koše, boxy a kontejnery jsme narazili již v úvodu. Jsou velmi praktické, cenově dostupné a hlavně se na trhu vyskytují v mnoha barvách a s různými motivy. I taková maličkost, jakou je obyčejná modrá krabice, může v růžovém dětském pokoji působit krásně dekorativně, a navíc do ní i malé dítě dokáže naházet hračky mnohem snáz, než kdyby je mělo pracně vyrovnávat do poliček.
A na závěr ještě jedna rada. Často se stává, že pokoj sdílí děti různého věku nebo pohlaví. Je výborné, když má každé z dětí ve společném pokoji svoje území. Nenuťme kluky, aby bydleli v pokojíčcích jen pro princezny, a holčičky, aby se hned po probuzení musely koukat na podobiznu jim neznámého fotbalisty. To pochopitelně ještě neznamená, že by zrovna vaše princezna nechtěla bydlet mezi autíčky. Raději se jí nejdřív zeptejte.
Přidejte odpověď