Dřevostavba – opláštění a izolace

Přes seznámení s dřevostavbou a po radách, jak si správně vybrat firmu, jsme se dopracovali až k poslednímu povídání. To dnešní rozloučení okořeníme informacemi o opláštění a izolaci.

Základní předností kvalitně postavené dřevostavby je to, že se může směle zařadit mezi nízkoenergetické stavby. Podstatný, ne-li největší podíl na tomto faktu má právě opláštění a izolace. Vynecháme srubové stavby, o kterých jsme si už víceméně všechny základní informace sdělili, a vrhneme se na stavby s dřevěnou konstrukcí. Jak jsme si už prozradili, jedná se o stavby, jejichž základem je dřevěná konstrukce a jiný materiál. Tyto domy mohou mít zvenku různou povrchovou úpravu (dřevěné obložení, cihly, klasickou omítku a podobně). Jedno však mají společné – sendvičové stěny, mezi kterými je umístěna izolace.

Opláštění

Pod termínem opláštění se skrývají právě ony sendvičové stěny. Většinou se jedná o panely z OSB desek, které se vyrábí z dřevěných zbytků, nebo ze sádrokartonu. Izolační výplně mohou být vyrobeny z různých materiálů, které mají posléze vliv nejen na samotné zateplení domu, ale výrazně ovlivní i jeho chování při případném požáru. Jako izolace se používá dřevní vlákno, technické konopí, len, případně polystyren.

Oheň

Když už je zmínka o ohni, nezastírejme si, že dřevo je přirozeně hořlavý materiál a mnoho lidí se právě z toho důvodu obává na dřevostavbu byť jen pomyslet. Faktem je, že požár může postihnout kteroukoli stavbu, ať je postavena z jakéhokoli materiálu. Málokdo si uvědomí, že dům ze dřeva může být v tomto okamžiku výhodou. Vlastnosti dřeva jsou při požáru snadno předvídatelné, protože jsou neměnné. Jinými slovy – taková ocelová konstrukce se vlivem žáru rychle zdeformuje a dům se zřítí mnohem rychleji a dříve než dům s dřevěnou konstrukcí. Navíc spalováním dřeva nevznikají životu nebezpečné zplodiny. Jak jsou dřevostavby na oheň připraveny?

Dřevovlákninová deska kontra oheň

Tento typ se využívá převážně u lehkých dřevěných skeletů. Jak se chová při požáru? Deska odhořívá stejně jako rostlé dřevo. Dokud je celistvá, nárůst teplot uvnitř konstrukce se zpožďuje.

Sádrokartonová konstrukce kontra oheň

Pro tento typ opláštění se používají tři druhy desek. Běžně používaná, odolná proti ohni a speciální. Běžně používaná deska má velmi malou odolnost vůči ohni a je finančně nejméně náročná. Deska odolná proti ohni je zpevněna skelnými vlákny s možností dalších alternativních přísad pro zvýšení odolnosti vůči požáru. Speciální deska se konstrukčně předsazuje před výše zmíněné desky. Má ještě vyšší podíl skelných vláken a speciálních přísad pro zvýšení požární odolnosti. To se pochopitelně odráží i na její ceně.

Tepelná izolace

Aby byla izolace dokonalá, funkční a spolehlivá, musí na milimetry vyplňovat prostor mezi sendvičovou konstrukcí a těsně k ní přiléhat. Při zařezávání izolačního materiálu je tedy nanejvýš důležitá přesnost a preciznost. Z tohoto důvodu se příliš nedoporučuje pěnový polystyren. Jeho tepelněizolačním vlastnostem nelze nic vytknout, ale desky se obtížně přesně zařezávají.

Hydroizolace

Pod střešní krytinou nesmí chybět pojistná hydroizolace. Může být kontaktní nebo bezkontaktní. Kontaktní difuzní fólie se jeví jako nejvhodnější. Při správné instalaci brání vnikání chladného vzduchu a především zatékání deště do konstrukce, dojde-li k lokálnímu porušení střešní krytiny. Pozor na to, aby nedošlo při pokládce k záměně horní a dolní strany fólie. Nedoporučuje se bezkontaktní pojistná hydroizolace. Používají se na ni totiž drobnými vpichy perforované fólie z polyetylenu. Náhodně vniklá dešťová voda dírkami sice nepronikne, ale může dojít k jejich ucpání minerálními nebo skelnými vlákny. Stačí, aby se fólie dostala do styku s tepelněizolačním materiálem.

Akustické vlastnosti

Akustické vlastnosti neboli kročejová a vzduchová neprůzvučnost jsou asi poslední zásadní součástí výstavby dřevostavby. Protože vnímání hluku je individuální, doporučujeme tuto otázku řešit také individuálně.

Voda, elektřina, plyn, topení

Do dřevostaveb se hodí veškerá klasická instalace. Nabízí se i dosud ne příliš standardní solární kolektory pro ohřev vody nebo systémy na využití dešťové vody. Ale to by už bylo na další povídání.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*