Je úvěr zátěží, nebo přínosem?

Žijeme v době, která fandí úvěrům více než kterákoliv jiná.

Čím dál víc lidí si je pořizuje na nejrozmanitější věci. Chcete si koupit byt či dům a váháte? Bojíte se, že vás úvěr příliš finančně zatíží? Rozhodujete se, jestli si ho vzít, nebo si přece jen nejdříve na bydlení našetřit? Nastíníme si základní výhody a nevýhody úvěrů.

Úvěr, nebo úspory?

Chcete si pořídit bydlení? Máte dvě možnosti. Prvním možným řešením je pořídit si bydlení ze svých finančních rezerv, ale ruku na srdce, dnes je bydlení velmi drahou záležitostí a většina lidí si může dovolit koupit vlastní byt či dům až po mnoha letech šetření.

Druhým řešením je půjčit si peníze od banky ve formě úvěru a postupně částku splácet určitý počet let podle toho, jak je částka velká a kolik si můžete dovolit měsíčně splácet.

Vlastní úspory – výhody

Velkou výhodou je, že nemusíte platit úroky, naopak pokud si nejdříve na bydlení spoříte, peníze dostáváte vy. Úroky sice od banky nedostáváte příliš vysoké, ale šetříte-li delší dobu, rostou a v delším časovém horizontu jejich konečná výše nemusí být zanedbatelná.

Dále lze ocenit fakt, že pokud vydáváte vlastní peníze, kupujete jen to, na co máte finanční prostředky. Půjčujete-li si úvěr, je známo, že velká část lidí si dovolí financovat dražší bydlení.

Největší výhoda? Spoření ještě nikdy nikoho nepřivedlo k finančnímu krachu!

Vlastní úspory – nevýhody

Jak už bylo zmíněno, čekat na to, než si sami našetříte na bydlení, může trvat několik let. Do té doby žijete v pronájmu a ve formě nájemného dáváte peníze na něco, co nikdy nebude vaše. Není lepší místo nájemného splácet úvěr? Dnes už si můžete pořídit takový druh úvěru, že suma, kterou budete muset měsíčně platit bance, nebude o moc vyšší než částka, kterou po vás bude požadovat pronajímatel.

A navíc to má ještě jedno nezanedbatelné plus – investujete do vlastního bydlení!

Čekáte-li s koupí, hrozí vám také zdražení nemovitostí. To zvláště v dnešní době není vůbec vzácný jev. Nemovitosti jsou čím dál dražší.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*