Musí to být obkladačky?

Vybavte si svou reálnou kuchyň. V kuchyni linku. Mezi jejími dvěma řadami skříněk zeď. Čím ji máte krytou? A teď si představte kuchyň svých snů… Čím onu zeď vůbec zakrýt můžete?

Dlouhá léta vypadala většina českých (a moravských i slezských) kuchyní stejně. Jeden nebo druhý typ linky, jeden z několika málo druhů obkladaček. Skříňky už si dnes naštěstí můžeme vybírat z mnohem širší nabídky, o možnostech řešení oné nevděčné zdi za dřezy a sporáky se ale mnoho nemluví a ve většině případů se stále uchylujeme k osvědčenému obkladačkovému řešení.

Jak oživit obkladačky?

Pokud se rozhodnete zůstat u obkladaček, stále máte několik možností, jak zeď udělat „prostě jinou“. Nechcete upustit ani od osvědčeného rozměru? Pak vyzkoušejte vhodnou, jinou než bílou barvu spárovací hmoty. Ať už se dáte cestou tmelu kontrastního (výborně vypadají krémové dlaždičky v hnědém tmelu), nebo sladíte dva odstíny stejné barvy, věřte, že zajímavého výsledku si všimne každý návštěvník okamžitě.

Další možností je vyzkoušet neobvyklou velikost dlaždiček. V koupelnách jsou v současnosti populární především ty mozaikové. Pomocí jejich melírovaného barevného vzoru ale můžete krásně vyladit celkové barevné vyznění i ve své kuchyni. Nebo se můžete rozhodnout naopak pro dlaždice větších rozměrů, než je obvyklé – jejich výhodou je oproti mozaice především snadnější údržba, neboť je mezi nimi samozřejmě méně spár.

Třetím způsobem, jak s dlaždičkami v kuchyni čarovat, je porušit tradice a přilepit je nakoso. I tato maličkost dokáže výrazně k lepšímu změnit dojem z prostoru, okolo kterého se ve většině domácností točí skoro všechno dění.

Alternativní možnosti

Ať už vás vede k jinému způsobu krytí zdi za kuchyňskou linkou cokoliv, máte z čeho vybírat, i pokud jste nároční. Nezapomeňte, že byste se měli snažit, aby i tento kus zdí vašeho domova ladil s celkovým zpracováním příbytku.

V moderních interiérech se v současné době hodně používají kovy nebo materiály, které kovově vypadají. Pokud je šedostříbrný chladný lesk častým prvkem v bytě, do kuchyně se hodí krytí stěny ladícím plechovým plátem. Tato volba by ale měla být vyvážena dostatečně výraznými (ať už barevnými, či například černými) skříňkami kuchyňské linky, se šedou nebo skleněnými výplněmi dvířek bychom docílili až příliš chladného vzhledu. Stačí pár šroubů s výraznými hlavičkami pro výraznější industriální dojem a na svou novou kuchyň se nebudete moci vynadívat.

Levnější variantou může být, pokud budete mít štěstí a seženete ho, speciální šedavé linoleum s raženými vzory připomínajícími povrch zdvižných plošin nákladních automobilů. Zní vám to podezřele? V kuchyni vypadá překvapivě dobře.

Další trendy krytinou mezi kuchyňské skříňky je sklo. Pokud možno matně vypadající – tedy na spodní straně pískované, skrz které není vidět na zdi nanesené silikonové lepidlo. Dobře vypadá, pokud si vyberete sklo jemně barevně tónované a podtrhnete jím tak buď teplejší, nebo naopak chladnější dojem z kuchyně, kterého chcete docílit.

Výběr je ale širší ještě o další možnost, možnost použít stejný materiál jako na pracovní desku i na krytí navazující zdi. Tato varianta se hodí spíše do větších prostor a lepšího dojmu dosáhnete s tmavšími materiály desek, i pak je ale dobré věnovat pozornost ještě zakončení takto kryté zdi – tlustá vrstva materiálu nevypadá z boku vždy zrovna esteticky, a proto se vyplatí zauvažovat o přistavení vyššího spotřebiče nebo skříňky ke straně.

U plechu, skla i pevné desky, které si musíte nechat zpravidla uříznout na míru, si nezapomeňte rovnou podle vašich měření zadat výřezy pro zásuvky, vypínače, případně i šrouby.

Malá změna, velký dojem

Ať už se rozhodnete změnit kuchyňskou zeď jakýmkoliv způsobem, jedná se o změnu relativně drobnou, ale dosti výraznou. A takovou, která by vám určitě měla udělat radost.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*