Vodní svět

Rybičky. Často jediná zvířata, která mohou doma chovat alergici. Ale akvaristice propadají i ti, jejichž zdraví by kočka, pes, morče či andulka neuškodili. Proč?

Akvária bývají nádherným doplňkem interiéru. Odvážlivci a ti, kteří se akvaristice věnuji léta a stala se jejich vášní a koníčkem, se časem nespokojí s malým vodním světem, ale budují velké vodní světy v akváriích obrovských rozměrů. Taková akvária se dají výborně použít jako oddělovací a současně spojovací stěna třeba mezi jídelnou a kuchyní, obývacím prostorem a kuchyňským koutem, fantasticky vypadají v prostorově velkoryse řešených koupelnách, neuvěřitelně harmonicky působí v pracovnách. Místnosti, kam akvárium nepatří, jsou ty, v nichž se spí. Doporučujeme tedy neumísťovat svůj jakkoli velký vodní svět do ložnic ani dětských pokojů. Podle východních filosofií se akvárium nehodí ani do předsíní a hal.

Chci rybičky!

Všichni si uvědomujeme, že pohled na udržované opečovávané akvárium plné barevných rybek, zelených rostlinek a drobných dekorací je zkrátka neuvěřitelně pěkný a uklidňující. Než se ovšem impulzivně rozhodnete, že si akvárium pořídíte také, zpomalte, neutíkejte do prvního obchodu s akvaristickými potřebami a zbrkle nenakupujte, co vám padne do oka. Všechno krásné chce svůj čas. A vy si musíte odpovědět na pár otázek, bez nichž byste se do chovu rybiček pouštět neměli.

Výběr akvária a jeho umístění

Jak velké akvárium bude a kam jej umístit, aby ladilo s interiérem? Chcete akvárium zabudovat do stávajícího nábytku, nebo jej nechat stát volně a samostatně? Obojí je pochopitelně možné. K optimálnímu rozhodnutí dospějete nejlépe ve chvíli, kdy si jednoduše nakreslíte plánek místnosti i s vybavením a budoucí vodní svět s dodržením jeho proporcí zanesete do plánku.

Myslete na to, jaké rozměry akvárium bude mít, jaký tvar, zda jej bude možné běžně zakoupit, nebo budete potřebovat vyrobit kousek přímo na míru. Uvědomte si, že bude nutné mít i jistý manipulační prostor kolem akvária či při nejmenším nad ním, že k akváriu budete muset mít přístup, umístíte tam vzduchovadlo, regulátor teploty, v jeho blízkosti budete chtít uložit například krmivo nebo vitamíny. Doporučit můžeme lepená akvária, akvária rámová (oblíbená v minulosti) nejsou příliš vhodná, protože dochází ke korozi konstrukce a nedostatečnému těsnění.

Dostanete-li akvárium jako dárek, pořádně si jej prohlédněte, abyste nezaměnili akvárium za terárium. Terária jsou na první pohled stejná, ovšem mají tenčí sklo, a tudíž by po naplnění vodou mohlo dojít k jeho prasknutí. Tloušťka skla je kapitola sama pro sebe. Obecně platí, že čím je větší akvárium, tím by mělo mít tlustší sklo.

Finančně nejvýhodnější je zakoupit akvárium přímo u firem, které se výrobou akvárií zabývají, tam vám případně i vyrobí akvárium takových rozměrů, které vám bude naprosto vyhovovat. Pozor – nevhodná jsou kulatá akvária. Ale můžete mít akvárium třeba zkosené či rohové. Výška by však nikdy neměla přesahovat jeho šířku/hloubku! Rozhodnete-li se pro velký vodní svět, mějte na paměti jeho váhu. Například takové 500litrové akvárium může mít po zabydlení až 700 kg! Takový vodní svět nemůžete nechat stát uprostřed místnosti nebo u příček. Vhodné místo je u nosné zdi. Akvárium také nedávejte pod okno nebo do jeho těsné blízkosti.

Slaná voda?

Už víte, jaké vaše akvárium bude? Chcete sladkovodní, nebo slanovodní? Ano, i v domácím prostředí si lze vytvořit malé moře. Počáteční náklady jsou však poměrně vyšší než u sladkovodního akvária. Ryby žijící v slanovodním systému můžeme rozdělit do dvou kategorií. První jsou ryby z mírného pásu. Potřebují přírodní nebo syntetickou vodu (tzv. „mořskou směs“), kterou není potřeba přihřívat. Tento druh akvárií vyžaduje intenzivní filtraci a náročnější péči, protože ryby bývají náchylnější k nemocem. Finančně náročné a pro začínající akvaristy nevhodné jsou ryby z tropického pásu. Voda musí být pouze syntetická a trvale ohřátá na 24 ºC, filtrace stačí běžná, ale péče je velice náročná.

Sladká voda?

Větší tradici se u nás těší sladkovodní akvária. I jejich obyvatelé se dělí do skupin z mírných a tropických pásů. Sladkovodním rybám z pásu mírného vyhovuje voda z domácího zdroje, na její teplotu jsou nenáročné, a proto lze některé druhy v létě chovat i ve venkovních podmínkách. Ve skleněných domovech vyžadují dostatečnou filtraci. Ryby z tropického pásu jsou na chov náročnější a péče o ně je obtížná. Teplotu vody udržujte kolem 24 ºC.

Realizace vodního světa

Řekněme si ve stručnosti, jak postupovat při zakládání akvária, když jsme si zodpověděli na všechny předešlé otázky týkající se umístění a velkosti akvária a druhu chovaných ryb. Řádně vyčištěné a vysušené akvárium umístíte na místo, které jste pro něj zvolili. Akvárium je potřeba podložit nějakou měkkou podložkou (tenký polystyren, kousek koberce, …). Poté vyčistíme křemičitý písek, který přijde na dno akvária. Písek by měl mít zrnitost 2–5 mm, příliš malé nebo příliš velké kamínky nejsou vhodné. Písek se pere pod proudem vody tak dlouho, dokud voda neteče čirá. Vodu z písku necháte okapat a písek nakladete na dno nádrže. U menších akvárií tak, aby dno klesalo postupně odzadu dopředu, u větších se vytváří pomocí větších kamínků nebo kořenů jakési terasy – dno se zvyšuje směrem dozadu.

Nyní je akvárium připraveno na vodu. Vodu je nutno nechat nejméně 24 hodin odstát, než ji nalijete do akvária. Poté, co v nejvyšším místě dna dosahuje voda cca 10 cm, umístěte rostliny, pak doplňte vodu do finální hladiny. Ryby by do připraveného příbytku měly ideálně přijít až týden.

Je toho ještě hodně, o čem by se dalo v souvislosti se začínající akvaristikou psát. Tak třeba zase někdy příště, teď musíme nakrmit rybičky…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*