Doma v bezpečí

Děsí vás slova jako páčení, vykopnutí, vyražení, proříznutí, vysazení dveří, roztažení zárubní, vyříznutí či odvrtání zámku nebo vložky? Pokud ne, vězte, že to jsou způsoby vloupání do bytu, proti nimž byste se měli chránit.

Nebydlíte-li v přízemí nebo v pavlačovém domě, kde jsou snadno přístupná i okna, jediným slabým místem bytu jsou vesměs pouze dveře. Statistické údaje ukazují, že ve vyšších patrech jimi pachatelé do bytů vnikají v 91 % případů.

Nový pancíř na staré dveře

Jednoduchými zábranami, které lze namontovat na dveře, jsou kovové závory, petlice, zástrče s bezpečnostními visacími zámky apod. Současní zloději však tyto překážky překonávají hravě i za bílého dne. Pro větší zabezpečení domova existují v zásadě dvě cesty. Buď můžete nechat své vstupní dveře přeměnit na pancéřové, anebo si můžete pořídit nové bezpečnostní dveře. Evropské normy pro hodnocení jejich bezpečnosti používají šestistupňovou škálu. Pro byty a domy se doporučují stupně 3 a 4.

V prvním případě se vzhled dveří zvenku nezmění. Zevnitř jsou pokryty ocelovým plechem a doplněny o závoru, z níž se při zamykání vysunují masivní západky po obou stranách dveří. Zámek lze vyměnit za trezorový, s vyztuženým protikusem (částí v rámu dveří, do níž zajíždějí jazýček a západka) připevněným ocelovými čepy. Zámek je kryt kaleným plechem, čímž je chráněn proti vypáčení, a odolá i jiným způsobům poškození, např. poleptání běžnou kyselinou. Takto upravit lze dveře jednokřídlé i dvoukřídlé, a dokonce vrata všech velikostí. Plechová konstrukce se nakonec potáhne čalouněním, jež předsíň nejen zkrášlí a zútulní, ale funguje také jako tepelná a zvuková izolace.

Pokud vyměníte zámek za trezorový, je vhodné změnit i klíč z vložkového na tzv. motýlkový. Je sice větší, ale firmy vycházejí vstříc svým zákazníkům a nabízejí skládací motýlkové klíče, takže nakonec jsou stejně malé jako vložkové.

Fungl nové dveře

Zcela nové pancéřové dveře se zasazují do nových anebo do stávajících zárubní, záleží na kvalitě zárubní a zdiva. V bytě panelového domu je obvykle lepší zvolit první variantu zabezpečení, tedy renovovat a opancéřovat vstup, ale druhá varianta je rovněž možná. Bezpečnostní dveře mají dvojité opláštění, vnitřní ocelové výztuhy a vícebodový (rozvorový) uzamykací systém. Spočívá v tom, že západky v podobě ocelových tyčí se při zamknutí zasunují horizontálně do obou postranních zárubní a zároveň vertikálně nahoru a dolů.

K bezpečnostním dveřím patří užitečná vybavení jako panoramatické kukátko, řetízek, samozavírač či různé druhy přídavných zámků. Standardně jsou upraveny tak, aby lépe odolávaly požáru, a můžete vyslovit i speciální požadavek, aby byly neprůstřelné.

Jistota je jistota

Jako u každého zboží ani u bezpečnostních dveří není radno hledět primárně na cenu. Počítejte s výdaji pohybujícími se asi od 6 000 Kč výš, nižší cena už by mohla být podezřelá. Chcete-li mít kvalitu zaručenu, zajímejte se také o atesty a certifikáty vydané k jednotlivým zabezpečovacím prvkům. Dveře by měly projít zkouškou, při níž se zjišťuje, jak dlouho a jak spolehlivě odolají páčení, vrtání, sekání a dalším metodám zlodějů. Spoléhejte spíše na dveře se zárukou garantovanou přinejmenším na jeden rok. Firmy podle zákona poskytují půlroční záruku, takže pokud ji nabízejí, znamená to, že jen konají svou povinnost.

Jestliže se však za novými dveřmi nadále necítíte jako v nedobytném hradě, poohlédněte se po dalším zabezpečení. Pro byty je vhodná elektronická ústředna se sirénou, jejímž doplňkem je čidlo registrující otřesy dveří. Pachatel násilně vnikající do bytu je díky tomuto systému odhalen ještě přede dveřmi, a nikoli až za nimi.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*