Jak pohostit koledníky

Chystáte se o nadcházejících Velikonocích vítat koledníky a pohostit je koledou? Budete malovat vejce? Máme pro vás jeden tip, jak je obarvit.

Základem je překvapivě pár vajec, nejlépe bílých. Kromě zmíněných produktů od opeřenců budeme potřebovat ještě slupky od cibule, lístečky, trávu, různé stonky, malé květy fialek – zkrátka cokoli, co utrhneme po cestě domů nebo co nám přinesou z procházky ratolesti, obvaz a nit.

Z obvazu nastříháme malé čtverce či obdélníky. Musí být dostatečně velké, aby se do nich dalo vejce později zabalit. Na připravený nastříhaný obvaz klademe kousky hnědých cibulových slupek, občas vpašujeme nějakou tu travinu či kvítek. Není toho potřeba moc, klidně ponecháme některá místa volná. Vejce oblečeme do obvazového modelu, rohy svážeme nití nebo tenkým provázkem a dáme vařit. Do vody přihodíme ještě něco málo cibulových slupek. Pokud se podaří uvařit vejce tak, aby nepraskla, tím lépe.

Jakmile máme vejce správně natvrdo, necháme je oschnout a máme na výběr ze dvou variant. Pokud nám stačí hnědá vejce, odstraníme obvazový obleček a překvapeně své výtvory prozkoumáme. Na vejcích bude zřetelně vidět cibulová mozaika, otisk listu i bílé vlnky z obvazu. Jestliže máte raději vejce barevná, vložte je, aniž byste odstraňovali obal, na doporučenou dobu do barvy na vejce. Pak už je postup stejný – oschnout, odstranit obal, naleštit a naaranžovat.

Zkuste si touto starou technikou osvěžit Velikonoce, určitě to zvládne každý a možná tahle koleda udělá koledníkům větší radost než vejce olepené potisky z časopisů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*