Kouzlo parket a jak se o ně starat

Líbí se vám parkety a už dlouho uvažujete, že byste si je do svého bytu či domu pořídili? Parkety dodají eleganci vašemu domovu, jsou moderní a poměrně dost odolné. Je však několik základních věcí, co byste o nich měli vědět.

Druhy parket

Parkety jsou různého typu, především je rozlišujeme podle druhu dřeva, z kterého byly vyrobeny. Jde o tvrdé dřevo, jako je např. buk, dub, jasan, javor. Dřevo ze stromů jako smrk a borovice se používá většinou jen jako materiál pro výrobu prken. Jednotlivé typy parket se liší především tvrdostí povrchu a tónováním.

Většina druhů palet se skládá z dýhovaných desek. Horní deska bývá vyrobena z ušlechtilého dřeva, ale vrstvy pod ní už jsou z jiného materiálu. Většinou jde o jehličnaté dřevo nebo dřevotřískové desky.

Parkety se mohou klást hotově zatmelené v deskách, jako další možnost se nabízí kladení surových parket, které se zatmelují dodatečně.

Ošetřování parket – všeobecně

O parkety je třeba se umět starat. Potřebují péči, aby stále vypadaly jako nové a nedocházelo k jejich poškození. Dřevo se musí opatřit lazurami, impregnací, ochranným lakem nebo zatmelením. To zabrání pronikání vody a špíny.

Než se parkety poprvé položí, doporučuje se skladovat je několik dní v dané místnosti, aby se přizpůsobily tamější teplotě. Zmenší se tak pravděpodobnost tvoření trhlin a zlomů. Menším trhlinám a zlomům se však nedá zabránit úplně. Každý, kdo si parkety pořizuje, musí počítat s tím, že dřevo pracuje vlivem tepla a vlhkosti. I když se maximálně budeme o parkety starat, nelze zamezit menším škrábancům způsobených malými kamínky či otlačeným místům od podpatků.

Existuje však jiné řešení. Postupem let se mohou parkety vždy nechat zbrousit a nově zatmelit.

Pozor: Dřevěné parkety nikdy neošetřujte příliš namokro, mohli byste je snadněji porušit.

Údržba parket

Jak pečovat o parkety? Záleží na tom, jestli parkety jsou lakované, nebo olejované. Podle toho se pak liší jejich údržba. Pokud jsou lakované, jejich ošetření není nijak obtížné. Stačí je podle potřeby přetřít nebo vyluxovat. Pokud vytíráme, přidáváme do vody speciální přípravek, který zvyšuje odolnost a lesk, a tak parkety vypadají stále dobře.

U olejových parket kromě klasického vysávání a utírání je třeba ochrana speciálními prostředky na dřevěnou podlahu, které jsou vhodné pro dlouhodobou ochranu a krásu. Tuto ochranu se doporučuje provádět jednou týdně.

Parketové podlahy vypadají opravdu velmi vznešeně a pozvednou vzezření celému vašemu domovu. Sice je nutné o tuto podlahu více pečovat, ale vložené úsilí určitě stojí za výsledek.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*