Krabičky ve zdech

Náročnost domácností na každodenní komfort se neustále zvyšuje, což je možné poznat na široké nabídce nejrůznějších krabiček, které nám zkrášlují zdi. Tedy zkrášlují… Není to tak dávno, co byl výběr velmi omezený, zásuvky a vypínače se raději schovávaly v koutech a nejeden stavebník měl zájem na tom, aby jich v místnostech nebylo až příliš.

Jenže v každém bytě ovladače světel, zásuvky elektřiny, počítačových sítí, anténních rozvodů a rozličných regulátorů přibývají. A vývoj šel naštěstí dopředu i v této oblasti, takže dnes nemusíme krabičky ve zdech schovávat za gaučem nebo křeslem, ale můžeme popustit uzdu fantazii a svému vkusu.

Nepřeberné množství druhů

Každé účelové zakončení instalací je možné osadit příslušnou zásuvkou nebo vypínačem. Portfolio výrobků je opravdu velmi široké a možná jste o některých z nich dosud neslyšeli. K dispozici jsou nejen vypínače a tlačítka (používají se např. na zvonky) a zásuvky, ale také dvojzásuvky, otočné nebo páčkové vypínače, vypínače a tlačítka se světelnou signalizací, zásuvky pro připojení televizního nebo rozhlasového přijímače, audiozásuvky, které ocení příznivci dobrého zvuku, zásuvky telefonní a počítačové, stmívače, časové spínače, termostaty, snímače pohybu a požární hlásiče, detektory, dálkově ovladatelné a programovatelné spínače. Zdá se tedy, že jakákoli lidská činnost nalézá své ztvárnění v podobě krabičky ve zdi. Některé typy krabiček se mohou osazovat v několika variantách, a tak existují dvojité vypínače, vedle jednoduchých zásuvek pro anténu můžete využít dvoj- nebo trojkombinaci apod. A pokud vezmeme v úvahu, že výběr rozšiřují také různé technické parametry, napadne nás, že vypínače, zásuvky a další propriety jsou vlastně svébytným výrobním oborem.

Co je moderní

Zásuvky a vypínače sestávají ze dvou částí, rámečku a samotného krytu. To samozřejmě umožňuje další variabilitu, protože designové řady mohou obě tyto součásti kombinovat, co se týče barvy i povrchové úpravy. Výčet jednotlivých typů zakončení rozvodů je tak sice zajímavý, zajímavější je ale spektrum barev a designových provedení. Pryč jsou doby nevýrazných rámečků, protože dnes přicházejí na řadu komplety s barevně výraznými a robustními rámečky. V módě je kombinace skla, bronzu, oceli nebo hliníku. Oblíbené jsou sice jednoduché tvary, ale netradiční vzhled umí zaujmout a je výrazným prvkem interiéru.

Vypínače a zásuvky a jejich široké příbuzenstvo se už tedy nemusí skromně a trochu méněcenně krčit v koutě. Dnes už při jejich osazování nemusí jít jenom o funkčnost, ta se rozumí sama sebou, ale důraz je kladen zejména na design a celkové ladění s ostatními prvky v interiéru. Kvůli tomu se komplety prodávají v řadách – od obyčejnějších (tedy levnějších) po opravdu mistrovské kousky, za jejichž nákup si připlatíte.

Výměnu fádních krabiček ve zdech můžete začít prakticky okamžitě, protože není třeba provádět žádné stavební úpravy ani nic sekat. Ještě než se vypravíte do specializovaných obchodů, spočítejte si, kolik sad rámečků a krytů budete potřebovat, protože při nákupu dražších výrobků se dopočítáte docela vysoké sumy. Ale směle do toho!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*