Líbí se nám retro

Velkou módní vlnou je retro, ať už se jedná o doplňky, nebo celé zařízení místnosti. Výhodou je, že tento styl lze velmi vhodně kombinovat s moderním vybavením. A tak vzhůru do bazarů a na babiččinu půdu!

Rozhlédněme se jen v panelových domech ze 60. let. Není výjimkou, že v nich nalezneme „původní retro“ koupelny nebo kuchyně. Majitelům takových bytů můžeme jen závidět. S trochou šikovnosti a vůle k tomu, aby vše fungovalo tak, jak má, a špetkou rekonstrukce vykouzlí za krátký čas z omšelé místnosti jeden z nejmodernějších výdobytků poslední doby.

Pod pojmem retro se nejčastěji vybaví období zhruba od 50. do 80. let 20. století, avšak není výjimkou ladit domov i do jiných období. Velmi efektně působí např. 20. léta, ale pojem se může vztahovat i na období renesance, stačí se jen rozhodnout.

Retro byt

Kompletní vyznění bytu ve stylu retro si můžete opatřit i vy. Nezáleží, v jakém se nacházíte prostoru, k této proměně máte příležitost ve většině případů, chce to jen nápady a nějakou tu vůli.
V první řadě se musíte rozhodnout pro to, které konkrétní období během přeměny bytu či domu byste z představy podložené jistými dobovými fakty a fotografiemi měli dodržet. Retro byt z určité doby vypadá velice moderně, ale jakmile styly namícháte, budete si připadat více jako ve vetešnictví než v perfektně promyšleném bytě.

Jednodušším případem je jistě proměna bytu, dům je většinou více výrazný již svými vestavěnými prvky, jako je např. schodiště, přizpůsobit byste mu pak měli i okolí, zahradu, vstup, oplocení apod.

Začněme od základu, tedy stěny, podlahy a okna. Rychle a účinně dosáhnete požadovaného efektu pomocí vzorovaných tapet, jen si vyberete tu, která se k danému období nejvíce přibližuje. Vyhráno mají ti, kteří ve svém domě položili parkety, ty jsou ve své podstatě naprosto univerzální. Doplníme je jen vhodnými koberci a menšími koberečky. Ale nezoufejte, máte-li lino nebo dlažbu. Jestliže jsou alespoň neutrální, můžete je ponechat. V horším případě vyberete koberec na celou plochu pokojů a chodeb. Lépe se bude pracovat s okny, která neprošla výměnou za plastová – typická bílá. Přijatelnější je dřevěná imitace, ale nejvhodnější jsou původní, která jen opravíme a znovu natřeme. Ve starých činžovních domech najdete přesně taková, která se vám ke stylu retro hodí. V ostatních případech, týká se obzvláště panelových domů, doladíte záclonami a závěsy.

Musíte mít stále na paměti vzory, které jste použili na základní složky, tedy tapety a koberec. Měly by k sobě ladit, a to i se závěsy, nejlépe mít vzor stejný. To samé platí i pro barvy, i když zde je jistá benevolence – použít jich větší množství.

Ve stejném stylu musíte zařídit i koupelnu a vstupní prostory, pozor si dejte i na balkony a úložné komory. Nikdy nevypadají hůře, než když neladí s celkem.

Retro pokoj

Základ tedy máte, nyní přistoupíte k nákupu nábytku. Je možné hledat jej po bazarech a vetešnictvích a pomalu skládat výsledný obraz. Druhou variantou jsou stylové řady retro v nábytkářských firem. Ty pro svou klientelu vytvořily celé sestavy z různých období. Ať se již rozhodnete pro „zlatá šedesátá“, nebo „swingová dvacátá“ léta, při troše štěstí nejdete přesně to, co hledáte.

Zakoupené sestavy, které vám vyrobí i na vaše přání na míru, doplníte lehce nějakým tím kusem originálu.

Bydlíte-li s více lidmi pohromadě, nebo tuto vášeň s vámi nikdo z rodiny nesdílí, klidně si zařiďte jen jeden retro pokoj. Stane se ozvláštněním vašeho domova, navíc nebudete vázáni stylem ostatních pokojů ve vzorech a barvách.

Retro doplňky

Poslední, ale neméně důležitý, je výběr doplňků. Ty opět můžete hledat v nejbližším bazaru, antiku a vetešnictví, nezapomeňte na půdy, kde se hromadí vše nepotřebné. V tomto případě naštěstí je naší vlastností nic nevyhazovat a uschovat na dobu, kdy se to může hodit. A ta doba možná přišla. Kolikrát najdeme u babičky na půdě založený kuchyňský robot, který je stále funkční a je mu skoro 50 let. I když vás to bude v kuchyni nějaké to úsilí stát.

Na trhu je nepřeberné množství retro doplňků, od lamp přes kuchyňské váhy a hrníčky až po televize. Výběr doplňků je díky tomu tou nejjednodušší a také nejzábavnější částí zařizování.

Retro styl, ať již z jakéhokoliv období, má jednu výhodu, bude vždy moderní, nebo alespoň „zajímavý“. Zkrátka, nemůže vyjít z módy, protože z ní již dávno vyšel. A nyní stojí jaksi mimo. Můžete tak navenek velmi výrazně vyjádřit svůj oblíbený styl nejen zařízením bytu, nýbrž celého života. S dobou totiž není spojený jen nábytek.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*