Máte malé místnosti? Zvětšete je!

Bydlíte v malém bytě a máte pocit stísněnosti? Chtěli byste větší místnosti? Půdorys změnit nemůžete? Nevadí, je zde jiné řešení.

Pokud si zařídíte své bydlení podle několika příhodných tipů, opticky se prostory rozšíří a vy se doma budete cítit útulněji. Existuje řada rad, jak dosáhnout maximálního možného zvětšení místnosti. Uvádíme několik nejpodstatnějších z nich.

Světlé barvy

Obecně se ví, že světlé barvy opticky zvětšují, navíc působí příjemněji. Profesionálové doporučují především barvy, jako je jemně žlutá či šeříková. Rozhodně používejte v různých odstínech pouze jeden tón. V opačném případě místnost působí neklidně a není příliš vhodná pro relaxaci.

Multifunkční nábytek

Mnoho kusů nábytku různých velikostí a tvarů působí chaotickým dojmem, a proto se nedoporučuje si je pořizovat. Lepší řešení nabízí jeden velký kus nábytku s mnohonásobným využitím. Místnost tak získá své těžiště a celkově působí více harmonicky. Vhodné je vybrat takový kus nábytku, který má co největší využití, např. jako regál na televizi, video, hudební věž, květiny, knihy, drobné předměty atd.

Pozor, místnost je nejlepší zařídit tak, aby žádný nábytek nepřevyšoval hlavní komodu. Pohled na takovou místnost by tak pozbyl harmonie.

Plochy stěn

Dobře si rozmyslete, co chcete umístit na stěny. Fotek či obrazů by mělo být spíše méně. Snažte se je rozmístit podle určitého řádu. Pokud chcete mít na stěně více obrazů, které spolu vzezřením nějakým způsobem nesounáleží, dejte je alespoň do stejných rámečků.

Kvalitní světlo

Dalším problémem malých místností je zpravidla fakt, že mají pouze jedno menší okno, tudíž tyto prostory jsou tmavé a to nevyvolává v člověku vždy ten nejlepší dojem. Proto je třeba s tím něco udělat.

Dobrým řešením můžou být zrcadla v pokoji. Odrážejí světlo z oken a příjemně prosvětlí místnost.

Dbejte na optimální prosvětlení místnosti umělým světlem. Vhodné je nástropní nepřímé světlo. Další menší zdroje světla (lampičky na čtení) rozmístěte pravidelně.

Vhodné zařízení

Pokud kupujete nábytek do malé místnosti, musíte vždy pamatovat na to, že si nemůžete dovolit mohutná křesla či velké pohovky. Překážely by a opticky by ještě zmenšily místnost. Místo toho si pořiďte raději drobný čalouněný nábytek. Není o nic méně pohodlný.

Na okna nedávejte mohutné závěsy, nevypadá to hezky. Upřednostněte spíše rolety nebo žaluzie.

Celkově při zařizování pokoje mějte na mysli, že jasné linie vnáší do místnosti klid.

Pozor na koberce

Při pořizování koberce berte v potaz podklad nábytku a snažte se s ním koberec barevně sladit. Pokud ho však můžete nahradit jinou podlahovou krytinou, udělejte to! Koberce opticky zmenšují místnost.

Flexibilní nábytek

Vlastníci malého bytu ocení takový nábytek, který když zrovna nepoužívají, mohou šikovně složit a schovat. Vhodné jsou velké rozkládací stoly, které použijete, když přijde větší návštěva, ale opět pohodlně sklidíte v okamžiku, kdy se ocitnete doma sami.

Ocenitelný je i takový nábytek, který zároveň poskytuje úložné prostory, např. duté sedací kostky, do kterých lze naskládat další věci.

Pořádek

Patří snad k nejdůležitějším indiciím, které malá místnost nutně potřebuje. Nemůžete si dovolit nechávat v ní všude pohozené věci, tím se znatelně opticky zmenšuje. Všechny věci mají své místo a tam patří. Naučte se to a budete mít své pohodlí. Roztřiďte drobnosti, které se povalují na kusech nábytku bez ladu a skladu, a najděte pro ně vhodnou skříňku, kde vyniknou a budou mít svůj řád.

Těchto několik tipů skutečně dokáže opticky zvětšit váš byt či dům a každý z nás přeci ocení možnost relaxace v pohodlí svého domova.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*