Mít, či nemít…? Toť otázka!

A když už se rozhodnete, že mít, nastane další rozhodování – jaký? Živý, dřevěný, kamenný, kovový, drátěný – nebo nějakou kombinaci? O čem to mluvíme? No přece o plotech!

Proč vlastně pociťujeme potřebu postavit plot? Vždyť mnohdy žádný ani nepotřebujeme! Ohrazovat například minipozemek před domem, zvaný předzahrádka, považují v mnoha zemích za zcela zbytečné a raději se snaží upoutat oko kolemjdoucího malým uměleckým dílem složeným z květin, stromů, soch a sošek a zajímavých cestiček, vedoucích k zajímavým dveřím.

Psychologické dilema: plotit, či neplotit? 

Nač vlastně ploty potřebujeme? Na vesnicích proto, aby nám drůbež, co náhodně unikla za sousedovy zahrady, nezničila zahradu naši. Plot slouží jako protislepičí prevence.

U lesní hájovny je důvod stejný – pouze chráníme svůj majetek před jiným druhem zvěře – srnka, okusující muškáty, není nic příjemného a divoké prase dokáže ze zeleninové zahrádky udělat pěkný tankodrom.
Ve městech je kupodivu ochrana pozemku před místní zvěří nejsložitější – lidé totiž vlezou všude. Tam je nejspíš oplocení jen prostým vyjádřením sdělení „Odtud potud to je moje, můj pozemek, patřící k mému hradu.“ Slušný člověk toto vyjádření respektuje; zloděj si z něj bohužel moc nedělá. Leda by se setkal s několikametrovou ohradou, mající horní hranu posetou střepy a jištěnou ostnatým drátem.

Aby to ladilo

Když vybíráme, jak by mělo oplocení vypadat, nejdůležitějším kritériem by měla být přiměřenost – plot musí vhodně doplňovat budovu, ke které patří, jakož i okolní domy, místo a krajinu. Plaňková ohrada u secesní vily v hlavním městě by asi vypadala poněkud nedůstojně. Stejně tak bude rušivá moderně pojatá betonová zeď na návsi poklidné jihočeské vesničky.
I velikost je v tomto případě důležitá – pokud za mohutným ohrazením z domu vykukuje jen nesmělý komínek, není zřejmě něco v pořádku. Stejně tak když plot vypadá před mohutným stavením jako „ohrádka pro šneky“.

Nezapomínejte také, že můžete využít optické klamy pro různá vylepšení – průhledný plot zahradu zvětšuje; lehké, tenké mříže působí vzdušněji než jednolité plochy; strohý, jednoduchý plot můžete oživit několika popínavými rostlinami.

Aby plot dlouho vydržel

Když už se rozhodnete, že plot potřebujete, nesmíte zapomenout uvážit, jakou jste mu ochotni věnovat péči. Dřevěný, kovový a zděný plot budete muset pravidelně natírat. Plastového si po dobu jeho životnosti nemusíte v podstatě ani všimnout, možná kromě občasného omytí. A kámen je praktický a bezúdržbový.

Živý plot

Pokud nemáte vyslovenou potřebu mít plot stoprocentně neprostupný, můžete uvažovat o použití živé krásy.

Na stříhaný živý plot si můžete vybrat z mnoha odrůd jehličnanů – například túje a tisy; také lze použít neopadavé listnaté keře, jako jsou některé zimostrázy a buxusy; pokud nevadí, že v zimě bude plot bez listů průhledný, může být i například z buků nebo habrů. Toto řešení má jedinou nevýhodu – poměrně náročnou údržbu, spočívající v pravidelném stříhání.
Nechcete stříhat a máte na živý plot dost místa? Pak zkuste živý plot volně rostoucí! Při správném výběru rostlin může od jara do podzimu přinášet potěšení překrásnými květy.

Plot z drátu

Obyčejný drátěný plot si asi dnes už nikdo k domu nepořídí. Bývá spíše provizorním řešením v době výstavby. Ovšem pozor – pletivo poplastované, to už je jiná káva! Nejenže je velmi praktické, ale vyrábí se v mnoha variantách a barvách, je z čeho vybírat. A pokud chcete plot, co není vidět, úplně obyčejné zeleně plastované pletivo je ideální – pokud před něj zasadíte rostliny a necháte ho jimi zarůst.

Dřevo, to je klasika

Kamenné, kovové nebo zděné sloupky a dřevěné výplně – to je ověřený způsob, jak získat elegantní a trvanlivý plot. Kombinací je nespočet a ke každému typu domu se jistě dá použít ta pravá.
Jediné pravidlo zní: dřevo nesmí stát ve vodě a voda na dřevě. Pokud horní strana dřevěné výplně je uzpůsobena k tomu, aby z ní dešťová voda rychle stekla, a spodní strana je nad zemí, je vše v pořádku, a plot vám dlouho vydrží. Pokud jste dřevo ještě nechali tlakově naimpregnovat, tím lépe.

Zdi z kamene a cihel

Jestli vám jde o pocit soukromí u místa, kde hodláte v klidu odpočívat, postavte místo plotu zeď. Získáte tak místo, které je chráněné proti zvědavým pohledům a hluku města, a zároveň příjemné závětří. Zeď kamenná navíc vypadá velmi efektně, a pokud je orientována k jihu, přes den se krásně nahřeje a večer si u ní posedíte hezky v teple. Nebo k ní můžete zasadit teplomilnější druhy ovoce a vinné révy, jejichž plody by na vaší zahradě jinak nedozrály.

Oplocení není jen plot

Nezapomínejte také na další detaily, které k plotu patří. Kromě ladících a správně dimenzovaných vstupních bran a branek budete také vybírat ten nejkrásnější štítek se jménem, vedle kterého může být i označení čísla domu, dopisní schránka a zvonek či zvon.

Pokud po nich toužíte, můžete zde umístit i další moderní vymoženosti, jako je elektrický vrátný, různá dálková otevírání, elektroměr či osvětlení.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*