Nedejte plísním šanci

Pokud se v domácnosti vyskytne plíseň, zpravidla to nevěstí nic dobrého, pokud se nejedná o plíseň žádoucí, například o kulturu na ušlechtilém sýru. Měli bychom proto udělat všechno pro to, abychom nedali šanci vlhkosti, která jejich růst podporuje.

Zásadní boj s vlhkostí svádí stavebníci už při provádění izolací ve fázi hrubé stavby. Tam, kde byly pominuty základní technologické postupy, budeme muset často vynaložit velké náklady na to, abychom jim zabránili.

Plísně mají v domácnosti obecně velmi dobré podmínky pro vznik a rozvoj, protože vlhkost je všudypřítomná a zvyšuje se vařením, praním, sprchováním i sušením. Jakékoli používání vody má za následek zvýšení vzdušné vlhkosti a voda pak má tendenci na chladných místech kondenzovat. A odtud je jen malý krůček k plísním.

Abychom podmínky plísním znepříjemnili, je třeba větrat, a to raději krátce a pořádně. V kuchyni je dobré využívat digestoř pro odvětrávání páry, ale také nežádoucích pachů, které se mohou rozhostit celým domovem. Je rovněž dobré všechnu vodu z míst, kde nemá co dělat, co nejdříve otřít, například zbavit se po sprchování cákanců na podlaze. Páru z kuchyně nebo koupelny nepouštějte do jiných místností. Pro úspěšný boj s plísněmi se také doporučuje správně topit. I když v některých místnostech máte radši chladnější vzduch, například v ložnici, topte v nich pravidelně alespoň několik hodin a zavírejte do nich dveře, aby se na jejich chladných zdech nemohla vlhkost srážet.

Pokud se někde plíseň přece jenom vytvoří, můžete ji alespoň krátkodobě odstranit, například pomocí octa nebo ředěného sava, ale vždycky se snažte raději pátrat po příčinách. Vlhkosti, a tedy i plísním, se nejlépe daří na styku teplého a vlhkého prostředí a studeného vzduchu. Tato místa eliminujete jedině dobrými izolacemi.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*