Páky na vodu

Vodovodní baterie patří do základního vybavení bytu a jsou takřka nejpoužívanějšími doplňky naší domácnosti. Výběr mezi jednotlivými typy a designovými modely je velmi široký, takže se vyplatí dobře přemýšlet, kam jaké použijete.

Kohoutky postupně ustupují praktičtějším a úspornějším pákovým bateriím. Ale proč je vlastně páková baterie úspornější? V kohoutcích průtok vody regulují kuželky s těsněním, které se snadněji zanášejí vodním kamenem a rychleji opotřebovávají. V modernějších pákových bateriích jsou kuželky nahrazeny okrouhlými destičkami nebo speciálními vložkami, které lépe odolávají korozi a vodnímu kameni, lépe zabraňují prosakování vody a jsou trvanlivější. Ale pokud máte starší typ pákové baterie s kuželkami, nemusíte zoufat. Novější typy jsou povrchově upraveny, aby se na nich neusazovaly minerály z tvrdé vody.

Ohmatejte si ji

Než vyměníte baterie, promyslete si, k čemu budete vodu nejvíce používat. Na zahradě nebo v dílně je rozhodně vhodná baterie s delší pákou pro snazší manipulaci například loktem. Oceníte ji ve chvíli, kdy budete mít plné ruce. Naopak v koupelně budete jistě klást více důrazu na celkové estetické doladění interiéru. V každém případě si páku baterie ohmatejte a ujistěte se, že zaručuje pohodlnou manipulaci mokrýma či mastnýma rukama. Komfort obsluhy je dán velikostí úhlu otáčení pákou – čím je úhel větší, tím snadněji a přesněji nastavíte teplotu.

Mísicí baterie

Pokud dáváte přednost stojánkovým ventilům, pravděpodobně budete chtít i mísicí baterii, která umožní z jednoho výtoku získat směs studené a teplé vody. Stojánkové ventily (které mohou být i v nástěnném provedení) totiž umí z výtoku pouštět buď jen studenou, nebo jen teplou vodu. K mísicí baterii se voda přivádí samostatným potrubím a buď se s mísí ve výtoku samotném, nebo se slévá ve zvláštním směšovacím zařízení, které je třeba odborníkem seřídit, aby do něj studená i teplá voda vtékala pod stejným tlakem. Moderní mísicí baterie s pákovou hlavicí velmi dobře těsní a mohou také být vybaveny omezovačem teploty vody. U pákových baterií systém směšování zabezpečuje keramické těsnění – kartuš.

Bez dotyku a v bezpečí
Stálou teplotu vody zajistí termostatická baterie, která i vyrovná kolísání tlaku v potrubí. Je ideální do vany nebo do sprchy, protože spojuje snadnou obsluhu a úsporu vody. Baterie hlídá zvolenou teplotu, při výpadku studené vody se uzavře, a tudíž nehrozí opaření. Běžné bývá tlačítko, které omezuje proud vody a lze tak snížit spotřebu vody a energie až o polovinu. U čtyřčlenné rodiny se investice do termostatické baterie vrátí do jednoho až dvou let. Novinku představují elektronické bezdotykové baterie, kde lze nastavit teplotu a množství vody, případně i časový interval. Spuštění mechanismu řídí fotobuňka a tím nedochází ke kontaktu ruky a baterie.

V každém případě si pamatujte, že u výměny baterií jste částečně omezeni stávajícím průměrem a profilem, protože redukci se často nedaří zamaskovat. Pokud však renovujete vodovodní potrubí celkově, pak si můžete vybrat i průměr nové baterie a sladit tak vnitřní funkčnost s vnější krásou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*