Překvapující půvab plastů

Podle trendu, který naznačil například mezinárodní veletrh nábytku v Miláně, se designéři opět poohlížejí po kvalitách a nepřeberných možností plastů. A jak jste na tom s plasty vy?

Předměty vyráběné z plastové hmoty jsou dnes tak samozřejmou součástí života, že si téměř nedokážeme představit, že se objevily teprve před stoletím. Různorodá tvrdost materiálu, vysoká tvarová přizpůsobivost a široká škála barev a dezénů jsou důvody, proč se plasty staly tak oblíbenými a téměř nesmrtelnými – vydrží dlouho a jejich rozklad lze počítat na stovky let. I to je důvod, proč se plasty začaly recyklovat.

Buďte styloví

Plastové doplňky se budou více hodit do nového, moderního interiéru než do klasicizujícího stylu plného přírodních materiálů. Při vybavování bytu dbejte pravidla „méně je více“. Raději si do začátku kupte jen pár nezbytností, a až prostor společně zabydlíte, sami zjistíte, co dalšího potřebujete a v jakém stylu. U plastů platí, že se lépe kombinují s chladnými materiály, jako je kov, sklo a papír. V interiéru zařízeném v chladných barvách raději sáhněte po pastelově něžných tónech teplejšího konce barevného spektra. Dodáte tak interiéru dotek slunce. Naopak v teple laděných interiérech studené barvy doplňků vyniknou a zemitost tónů pozvednou do oblačných výšin.

Šikovní pomocníčci

Není divu, že se s plasty setkáváme především v kuchyni. Díky své tepelné rezistenci jsou vhodné právě tam, kde se pracuje s extrémně nízkými nebo vysokými teplotami. Jídlo, které předem připravíte a dáte zmrazit, můžete v té samé nádobě vložit do mikrovlnky, nebo dokonce i do klasické pečicí trouby. Nádobí se nezdeformuje, vy se při jeho vytahování z výhně nespálíte a ještě je natolik pěkné, že v něm můžete rovnou servírovat. A plastové nádobí už dnes ani zdaleka není levnou náhradou porcelánového. Značky designérů, jako jsou Alessi, Guzzini nebo Autenthic, se počítají mezi luxusní a poměrně dražší zařízení kuchyně. A tak vás taková plastová mísa může stát tolik, co nejkvalitnější porcelán.

Ale zpátky do reality. Vyzkoušejte třeba dvojstěnné hrnečky, které udrží nápoj teplý, ale zvenku nepálí do prstů. Dalším šikovným pomocníkem je v kuchyni plastové krájecí prkénko, na které lze v případě potřeby i odložit horký hrnec – jen se při jeho koupi ujistěte, že vysokým teplotám opravdu odolá. Na rozdíl od dřevěného nezůstane nehezká vypálená stopa. Velmi praktické jsou plastové podnosy na jídlo a hrnečky – jsou lehké, a tak nepřitíží, když se budeme snažit vybalancovat hladiny pěti skleniček na nerovném trávníku.

Dobrý nápad je k nezaplacení

Nemusíte se omezovat na čistě užitné výrobky. Mísu s kameny může ozvláštnit realistické jablko, přímo vyzývající k nakousnutí – které ale celý rok vydrží čerstvé. Možnost regulace intenzity procházejícího světla plasty téměř předurčuje pro stínidla světel. Barvu si téměř můžete diktovat a z tvarů vás bude přecházet zrak. A hlavně – nemusíte se o ně bát v prašných nebo vlhkých prostorách – plasty si svůj půvab udrží. Například zrcadlo v koupelně zasazené do vtipného a netradičně tvarovaného rámu se bude snadno udržovat a navíc – k vodě prostě plasty patří.

Vyplatí se čas od času zajít do drahých designových obchodů a nechat se inspirovat.

Z princezny popelkou

Plasty používejte hlavně tam, kde je výhodou jejich lehkost, voděodolnost, hygienická nezávadnost, tvárnost, stálobarevnost… Dalo by se tedy říci že, téměř všude. A tak nám při míchání salátu průhlednou lžící v barevné míse ani nepřijde, že původně byly plasty používány jako náhražky drahých kamenů a vzácných materiálů (zejména jantaru a slonoviny).

Druhý krok byl učiněn patentem celuloidu. A ve znamení opravdu masového nástupu je až bakelit, objevený roku 1907. Horečné předválečné a válečné výzkumy přinesly další vinylové a polyakrylátové hmoty, které jsou dnes běžnou součástí každodenního života. Plastické hmoty ztratily svou výjimečnost a dnes se na ně pohlíží jako na lacinou záležitost. Ale co když plast dostane do rukou bytový designér?

Umělohmotná krása

Z plastu lze vytvořit tvary, které by z přírodních materiálů nebylo možné vůbec stvořit nebo by neplnily funkci, kterou od nich vyžadujeme. Od lehkých designových židlí, u kterých se zdá, že téměř levitují, po vysoce odolné plastové hmoty, které dobře slouží i pro pečení či smažení. Záleží jen na našem vkusu a možnostech naší peněženky, zda se spokojíme s masově vyráběnou, a tudíž levnou produkcí, nebo si raději připlatíme a pořídíme si opravdovou designovou lahůdku.

Plasty v každodenním užití

Až se zítra ráno vzbudíte, pořádně se rozhlédněte. Budíček na nočním stolku bude mít plastový kryt, stejně tak i rádio. Plastové mohou být i podrážky trepek a plastový je kompletně váš kartáček na zuby, stejně jako obal zubní pasty. Z plastu mohou být i koupelnové skříňky, i když se ze všech sil snaží tak nevypadat a těm dnešním se to často i daří. Máte hlad? Otevřete ledničku, která je složená převážně z plastů, a odšroubujete plastový uzávěr mléka nebo vody. Varná konvice, někdy i hrneček nebo lžička… A co tílko, je opravdu 100% bavlněné? I šortky? A dokonce i podlaha může být vyrobena z plastových hmot…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*