Regenerace domu z první ruky

S regenerací bytových domů se v poslední době setkáváme na každém kroku. Možná i vás taková akce čeká, nebo u vás dokonce právě probíhá. Chcete nahlédnout pod pokličku?

Dům, o kterém bude řeč, byl postaven roku 1951. O jisté opravy a úpravy si říkal již drahnou řadu let a zahájení jejich realizace se dočkal v srpnu letošního roku. Částka, vynaložená na regeneraci, se pohybuje kolem 12 000 000 Kč a financuje ji městská část, která je majitelem objektu. Zděný dům o třech hlavních samostatných vstupech má 4 nadzemní a 1 podzemní podlaží. Celkem se zde nachází 24 bytů. Firma, která regeneraci zajišťovala, byla vybrána na základě výběrového řízení. Pojďte se podívat, co všechno k takové regeneraci patří.

Zahájení prací

Prvním krokem byly výkopové práce kolem domu. Jedním z důvodů byla překládka kanalizace a dalším důležitým důvodem bylo vytvoření základů pro budoucí lodžie, které měly nahradit stávající balkonky u francouzských oken. Základem ukotvení se staly mikropiloty v hloubce 5 m pod zemí. Pod každý panel byly nainstalovány čtyři. Ke stěně domu byly panely přichyceny chemickou hmoždinkou. V průběhu těchto prací rostlo kolem domu lešení, dělníci z části odstranili stávající omítku a z bočních stran domu starou tepelnou izolaci, která již neplnila svoji funkci.

Výměna oken a parapetů

Do jednotlivých bytů se stavba poprvé přesunula při výměně oken a parapetů. Většina domácností měla dosud původní klasická i francouzská okna v dřevěných rámech. Ta byla vyměněna za plastové výrobky. Protože Other health insurance quote types like Medicaid and CHIP (which is 365) have unique open enrollment periods. se dům nachází u frekventované komunikace, musela skla v oknech splňovat hodnotu vážné vzduchové neprůzvučnosti Rw = 37 dB. Vnitřní parapety byly nahrazeny plastovými, vnější parapety po ukončení tepelné izolace obvodového pláště klempířskými výrobky.

Bourání

Domácnosti měly dosud vlastní plynový kotel, popř. elektrický bojler na ohřev vody a vlastní topná elektrická, nebo plynová tělesa. V rámci regenerace došlo k jejich odstranění, protože v prostorách sklepní místnosti vznikala nová společná teplovodní nízkotlaká plynová kotelna s centrální přípravnou TUV. Z těchto důvodů bylo třeba v bytech vybourat šachty a mezi jednotlivými patry otvory pro nové rozvody vody, TUV a kanalizaci.

Interiér

Po ukončení těchto prací přišly na řadu koupelny a kuchyně. Součástí regenerace bylo osazení nových výtokových armatur v bytech, zařizovacích předmětů do koupelny a WC, osazení vodoměrů na studenou i teplou vodu, obklady v koupelně do výšky 2 m a dlažba. Do kuchyní se instalovaly nové kuchyňské linky, dřezy a digestoře. Standardní nabídkou byly i obklady kolem kuchyňské linky. Ostatní místnosti v jednotlivých bytech nebyly v rámci regenerace domu upravovány kromě rozvodů a osazení tělesy ústředního vytápění.

Vnitřní tepelná izolace a její povrchová úprava

Vnitřní izolace zahrnovala zateplení půdy s využitím minerálních vláken o tloušťce 160 mm, na ni byla položena difuzní fólie a dřevěný rošt se záklopem. Dále pak zateplení stropů všech místností v 1. přízemním patře (ze spodní strany – tj. strop sklepních prostor) pomocí polystyrénu tloušťky 70 mm bez povrchové úpravy. Únikové cesty kolem hlavních vchodových dveří a dveří vedoucích ze sklepních prostor byly rovněž z bezpečnostních důvodů zaizolovány minerální vatou.

Vnější tepelná izolace a její povrchová úprava

Pro tepelnou izolaci obvodového pláště byl zvolen pěnový samozhášivý polystyren tloušťky 100 mm. Na fasádu se použila probarvená omítka (2 zrno). Podezdívka byla pouze povrchově upravena voděodolnou mozaikovou stěrkou.

Střecha

Střecha byla shledána jako vyhovující, tudíž byly jen nahrazeny poškozené latě v dřevěném krovu a keramické střešní tašky (cca 25 %). Dále byly upraveny hromosvody a komíny (zůstaly i nadále funkční).

Kotelna

Kotelna se ukázala na závěr jako největší kámen úrazu. Nyní si jen popíšeme, co se stalo její součástí. Do kotelny byly zabudovány protipožární dveře, byl vytvořen nový betonový základ pod kotle a podlahová vpusť s napojením na kanalizaci. Topení v domě by měly zajišťovat dva kotle (1 kotel – 48 kW) a jako zásobník teplé užitkové vody by měl sloužit bojler (obsah 800 l). Po štítě domu až nad úroveň střechy byl vytažen dvousložkový nerezový komín.

Závěrečné úpravy

K závěrečným úpravám patřilo osazení nových vchodových dveří z plastu, povrchová úprava přistavěných lodžií a výměna stávajících zvonků společně s domácími telefony. Celá stavba byla oficiálně dokončena počátkem listopadu a zatím nebyla zkolaudována. Tolik k obecným informacím o regeneraci. Příště se podíváme na osobní prožitky zúčastněných.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*