Svíčky = romantika. A nenudí vás o tom neustále číst? Co takhle zkusit něco úplně jiného – a možná i zajímavějšího…?
Rozsviťte kámen
Nejjednodušší a nejdostupnější bude solný svícen, což je kus soli, do kterého je vydlabaný otvor pro čajovou svíčku. Za chvíli, jak bude svíčka prohřívat kámen, se svícen postupně rozzáří a promění se v oživlý kámen. Teplem rozehřátá sůl začne příjemně vonět a jako zázrakem zklidní celý prostor. Čím déle budete svícen používat, tím rychleji se solný svícen rozzáří. Jen pozor při čištění – nejlépe suchou prachovkou, přece jen je to ve vodě rozpustná sůl. Dalším nerostem, který propouští světlo a je cenově dostupný, je například achát, který lze ve formě plátku použít i jako podstavný svícen.
Oheň ve vodě
Plovoucí svíčky jsou dnes k dostání v mnoha barvách i tvarech. Stačí jen větší skleněná mísa nebo prostornější váza a vody, kolik si přejete. Svůdná je představa koupele se svíčkami, ale tady je potřeba jistě ostražitosti. Další variantou jsou plovoucí svícny. A tou třetí, když nemáte doma ani plovoucí svíčky, ani plovoucí svícny, je malá finta. Do větší sklenice, velké tak, aby zakryla svíčky, dejte tolik vody, aby sahala nad úroveň plamene. Svíčku postavte za sklenici nebo vázu a za svíčku malé zrcátko. Důležité je, aby z pohledu lidí v místnosti bylo zrcadlo vždy za svíčkou a ta za vázou nebo sklenicí s vodou. Ideální je poloha u stěny.
Venkovní svíce
Svíčky, které jsou určené pro venkovní použití, mívají silné knoty a díky tomu i více čadí, a proto není vhodné je používat v interiéru. Některé z nich mají repelentní účinek, což zvláště v teplých letních večerech oceníte. Je možné je postavit na vysoké, nejlépe kovové svícny a v kombinaci s pouhým položením na zem dosáhnete příjemného osvětlení. Silný plamen a dobré světlo oceníte zejména u schodů nebo jiných terénních nerovností, kde jsou svíčky nejen krásné, ale i užitečné. Výborné svícny pro venkovní užití jsou kryté, jejichž poklop připomíná krajku – otvory je zabezpečen dostatečný přívod vzduchu a zároveň ven proudí dostatek světla, ale vítr na plamen nemůže.
Vyrobte si vlastní
Stačí vám k tomu zbytky vosku s několika svíček, 2 špejle, stará plechovka vhodné velikosti a knot. Ten koupíte ve výtvarných potřebách nebo Řempu. Do plechovky naskládejte kousky vosku, ideálně zbavené nečistot a knotů (je to lepší než je pak lovit v horkém vosku) a zahřejte vosk, aby zkapalněl. Na knot navlečte korálek nebo udělejte uzlík a přes plechovku položte dvě špejle, mezi které knot o korálek nebo uzlík zachytíte. Zbytek knotu by samozřejmě měl dosahovat dna plechovky a být co nejrovnější. Pak plechovku odstavte a čekejte, až vosk ztuhne. Originální svíčku můžete vytvořit přidáním vonných bylinek nebo esencí na olejové bázi – jinak bude svíčka při hoření prskat. Až bude svíčka opravdu tuhá (po ztrátě teploty a ztuhnutí ji můžete dát tak na 2–3 hodiny do lednice, abyste si byli opravdu jisti) opatrně ji vyklepněte z plechovky nebo plechovku rozřízněte. Pokud vám neopatrností vznikne škrábanec, přidejte další a vytvořte vzor.
Ve tmě pod svícnem…
… najdeme spoustu vosku. Nejlépe na svátečním ubruse. Ale když před zapálením lehce posolíte vosk v okolí knotu, svíčka nebude tolik odkapávat. Aby vám déle vydržela, dejte ji na hodinku do mrazáku. Neoškrabujte vosk, aby se vám vešla do svícnu, jen ten konec svíce na chvilinku ponořte do hodně teplé, ne vařící vody. Změkne a snadno ji usadíte. Svícen pak nejlépe vyčistíte prolitím horkou vodou a jemnou prací tupým kuchyňským nožem, však pozor na zavoskovaný odpad. A dávejte si pozor na průvan – dokáže plamen natáhnout až tam, kde byste jej vůbec nečekali.
Přidejte odpověď