Univerzální komín

Komín je zásadním stavebním prvkem pro správné fungování topné soustavy. Ale není komín jako komín.

Celou komínovou konstrukci bychom nikdy neměli svépomocně „lepit“ z lehce dostupných, ale necertifikovaných materiálů. Komín je totiž velmi zatěžovanou konstrukcí, jejíž bezproblémový provoz je nutný nejen proto, aby topná soustava dobře fungovala, ale také z hlediska bezpečnosti. A nápadně levné komponenty, navíc neodborně sestavené, nám teplo a bezpečí nedokážou bezvýhradně zajistit.

Vybírat bychom měli z takzvaných komínových systémů – ucelených stavebních kolekcí, které prodávající firma většinou také sama instaluje, má je certifikované a ručí za jejich bezchybný provoz a životnost.

Přesná podoba komína by měla být známa už při projektu stavby. Komín vybíráme podle druhu spotřebiče, na který bude napojen. Ovšem pokud ještě nemáme zcela jasno ve výběru konkrétních spotřebičů, soustředíme se na takzvané univerzální komíny – komínové systémy pro všechny druhy paliv. Existují jak keramické, tak nerezové varianty. Ale ani univerzální komín nemá stoprocentně libovolné použití. Různé spotřebiče totiž potřebují různé průměry komínových průduchů, zejména krb vyžaduje větší průměr než například plynový kotel. Šalamounským řešením je proto dvouprůduchový komín, se dvěma velikostmi průměru.

Každý spotřebič navíc obvykle potřebuje svůj vlastní odtah, takže nemáte-li přesnou představu, ani co se týče počtu spotřebičů ve vašem budoucím domě, je pro vás víceprůduchový univerzální komínový systém vhodnou investicí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*