Rozhodli jste se, že si oplotíte svůj pozemek? Možná jste najednou zjistili, že vlastně ani nevíte, jaký plot byste si chtěli pořídit. Dřevěný, kamenný, živý plot, či nějaký jiný? Máte v tom zmatek? Objasněme si trošku situaci!
Obecně o plotech
Máte jasno – chcete kolem svého domu plot. Jenže vyvstává otázka jaký. Ne každý se totiž bude hodit k vzezření vašeho domu. Máte-li honosnou vilu, nějaký jednoduchý dřevěný plot nebude nejlepším řešením.
Nedokážete-li odhadnout, jaký plot by se k vašemu domu hodil nejvíce, zkuste jich několik obejít a nechte se inspirovat.
Dále se zamyslete nad tím, zda plot zvládnete sami, nebo zda budete potřebovat odbornou pomoc. Za předpokladu, že si plot postavíte svépomocí, snížíte náklady o 2/3! Takže jste-li jen trošku šikovnější, pusťte se do toho sami!
Pokud ale toužíte mít kamenný plot, využijte raději služeb profesionálů, na takovou práci by vám už vaše síly nemusely stačit!
Pozor! Z hlediska stavebního zákona jsou ploty počítány mezi drobné stavby, takže je třeba tuto událost ohlásit.
Kovové ploty
Tento druh plotu ještě dále dělíme na splétané, svařované a kovářsky provedené. K výstavbě plotu si hlavně vyberte nejvhodnější sloupky! Betonové, kovové či dřevěné?
Dřevěné nedoporučujeme – jsou nepraktické a téměř se už nepoužívají.
Méně oblíbené jsou také betonové sloupky. Víte-li však, že se vám nebude chtít do natírání plotu, pořiďte si je! U nich tuhle činnost provádět nemusíte!
Jestliže použijete kovové sloupky, plot natřít musíte, a to ihned! Nejlépe pozinkovaným železem.
Splétané ploty jsou zpravidla vysoce kvalitní a potřebují jen minimální údržbu. Ideální kombinace!
Svařované ploty se dodávají se sloupky a často jsou po montáži již nerozebíratelné.
Máte reprezentativní vilu s velkým pozemkem? Tak to se k ní bude nejlépe hodit kovářsky provedené oplocení. Často bývá složitější, s četnými detaily, ale není to pravidlem.
Dřevěné ploty
Mnozí lidé se brání pořízení si dřevěného plotu, ale přírodnost materiálu zajišťuje, že se hodí takřka ke všem typům domů. Navíc, dnes máme celou řadu kvalitních nátěrových materiálů, takže se nemusíme obávat jejich krátké životnosti. Vydrží až několik desítek let! Jedinou podmínkou je vhodná údržba, tu byste rozhodně u tohoto typu podceňovat neměli.
Vyžadují důkladnější péči! Základní podmínkou je použití dobře vyschlého dřeva. V mnoha případech je nutné očistit povrch rozpouštědlem.
Natřete dřevo hned po instalaci, dokud je ještě zdravé a suché. Čím déle to budete odkládat, tím více bude nátěr nekvalitní.
Říká vám něco „myslivecký plot“? Jde o typ z kulatiny s kříženým laťováním. Sice se moc nepoužívá, ale vypadá velmi hezky. Pořídíte-li si ho, vysázejte kolem něj popínavé rostliny, zlepší to jeho vzezření.
Ploty zděné
Tento plot je už samozřejmě na výstavbu složitější. Budete potřebovat základy. Položte izolaci s penetrací a pak pokračujte ve výstavbě. Izolace musí být nad úrovní terénu!
Cihlové ploty
I u tohoto druhu se neobejdete bez základu. Pouštíte-li se do stavby sami, měli byste ovládat znalost cihlových vazeb. V opačném případě se obraťte na odborníka! Jinak bude tento plot velmi nekvalitní, to jistě nechcete.
Kamenné ploty
Kamenné zdivo je vhodným materiálem pro drobnější stavby, takže chcete-li mít kamenný plot, s chutí do toho!
Vyberte si, jestli chcete jednoduchou či složitější strukturu. Výhodou kamenného oplocení je fakt, že se hodí dobře i do kopcovitých či skalnatých terénů. K výstavbě se doporučuje použít kamene z blízkého okolí! Oceníte jistě i to, že vám tento plot bude chránit více soukromí a tlumit hluk z venku.
Existují i další druhy plotů, dále pak i jejich různé kombinace. Proto dobře zvažte, co by se vám nejvíce líbilo, a pak už se jen směle pusťte do výstavby!
Přidejte odpověď