Žaluzie nejsou výdobytkem moderny

Teplých dnů stále přibývá a není mezi námi snad nikdo, kdo by alespoň část z nich netoužil prožít ve stínu. A proto dnes přicházejí ke slovu právě žaluzie.

Žaluzie nejsou žádným výdobytkem moderní zhýčkané doby, jak by se snad mohlo zdát. Jen se rozhlédněte po starých venkovských chalupách, které už pamatují stovky rozehřátých let. Na mnohých z nich ještě bude mít možnost spatřit staré dobré venkovní okenice. Pochopitelně plnily hlavně jakousi bezpečnostní funkci, ale dobře se osvědčily i při potřebě šera, zchlazení místnosti nebo zvýšení soukromí v interiéru. A od těchto starých dobrých venkovních okenic je už jen krůček k venkovním žaluziím, jak je známe v současnosti.

Venkovní žaluzie

I venkovní žaluzie plní částečně bezpečnostní úlohu, ale v prvé řadě v současné době vedou jako nejpoužívanější exteriérové stínidlo. Dokonale ovlivňují klima v místnosti – v létě tepelně izolují, vytváří příjemný stín v místnosti a v zimě ochotně chrání před nepřízní počasí. Typ venkovních žaluzií vybírejte s citem a ohledem na celkovou architekturu stavby. Na trhu se vyskytují venkovní žaluzie v dvojím provedení – ve vodicích lištách a na nerezových lankách potažených plastem. Co se týče materiálu, vyhrává tvarovaný hliník v nepřeberném množství barevných variant. Šíře jednotlivých lamel bývá 50–100 mm. Lamely jsou k dostání s lemem, bez lemu, s těsnicí gumou, která zaručuje dokonalé zatemnění, … Ovládání venkovních žaluzií může být buď ruční – pomocí kliky nebo šňůry –, či motorové. Z dlouhodobého hlediska je motorové ovládání nejvhodnější. Má delší životnost a také možnost napojení různých druhů ovládací automatiky. Fungovat může pomocí vypínače nebo dálkového ovladače. Může mít i kombinované ovládání s klikou, což je praktické například při výpadku elektrického proudu. V neposlední řadě můžete venkovní žaluzie ovládat pomocí časového spínače nebo mohou reagovat na sluneční, větrné či dešťové čidlo.

Vnitřní žaluzie

S nástupem velkého množství plastových a vakuovaných oken mizí z našich domácností okna klasická, v kterých jsme vídávali meziokenní žaluzie. Nemůžeme je úplně zavrhnout, protože oproti „moderním“ žaluziím upevňovaným na vnitřní rám okna mají jednu nespornou výhodu – nejsou tolik náchylné na údržbu, nezůstávají na nich nánosy prachu nebo jiného znečištění a tím pádem je můžeme vřele doporučit třeba alergikům nebo astmatikům. Jak už jsme si ovšem řekli, v kurzu jsou žaluzie upevňující se na okenní křídlo. V materiálu i barvách je díky poptávce velký výběr. Materiály jsou používány většinou nehořlavé nebo těžko hořlavé. Jednotlivé vnitřní žaluzie se od sebe liší různým způsobem shrnování. Ovládání je téměř shodné s ovládáním venkovních žaluzií – motorové nebo ruční. Ručním ovládáním rozumíme v tomto případě řetízky různých barev a tloušťky, šňůry a tyčky nebo zalomené kliky.

Vnitřní žaluzie horizontální

Horizontální vnitřní žaluzie jsou nejpoužívanějším stínícím prvkem interiéru. Sympatická na nich je snadná montáž, minimální nároky na údržbu a cenová dostupnost. Jsou vhodné i do atypických oken. Lamely mají většinou šířku 25 mm. Méně častější jsou lamely o šířce 16 nebo dokonce 50 mm. Lamely jsou hliníkové s různým designem. Mohou být hladké s matným i lesklým povrchem, či vzorované. Praktickým vzorem je imitace dřeva. Žaluzie vypadají vkusně a luxusně za nepoměrně nižší cenu, než jakou byste zaplatili za dřevěný výrobek.

Vnitřní žaluzie vertikální

Tyto žaluzie v sobě snoubí praktičnost a estetiku. Vytváří příjemnou sluneční clonu a při tom jsou zároveň hezkým dekorativním prvkem. S grácií nahrazují závěsy a záclony. Pro jejich snadnou údržbu díky omyvatelnosti a antistatickým vlastnostem je můžeme doporučit i alergikům. Vzhledem ke kvalitnímu zastínění je potřeba dobře volit druh a barevnost lamel. Z materiálů se nám nabízí například textilie v podobě bavlny, plátna, polyesteru, sklovlákna, … Lamely mohou být i z omyvatelného PVC, hliníkové slitiny nebo ze dřeva. Všechny materiály jsou stálobarevné a poskytují i nepatrnou tepelnou izolaci. Neopomenutelnou výhodou je snadná výměna poškozené lamely.

Co říci závěrem? Snad jen popřát hezké chvilky v zaslouženém stínu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*